W jaki sposób opłacalnie ubezpieczać dwa samochody?

Samochód jest w dzisiejszych czasach coraz rzadziej przedmiotem zbytku czy ekstrawagancją zamożnego człowieka – przeważnie w naszych gospodarstwach domowych mamy przynajmniej jedno auto, a nierzadko zdarza się, że dwa lub więcej. To ostatnie dotyczy zwłaszcza właścicieli małych i średnich firm prywatnych, w których środki transportu są absolutnie nieodzowne. Niezależnie jednak od ilości czy rodzaju mamy obowiązek ubezpieczyć wszystkie posiadane pojazdy, czyli wykupić obowiązkową polisę OC. Okazuje się wszakże, że znalezienie sensownej i taniej oferty dla więcej niż jednego auta tylko z pozoru jest sprawą banalnie prostą…

Zniżki na OC dla dwóch samochodów - jak je zdobyć? (źródło grafiki: Pinterest)

Zniżki na OC dla dwóch samochodów – jak je zdobyć? (źródło grafiki: Pinterest)

Założenie, że skoro przy zakupie pakietu OC+AC uzyskaliśmy u danego ubezpieczyciela sporą zniżkę, to i przy zakupie tylko OC dla kilku samochodów także dostaniemy rabat jest (niestety) całkowicie błędne. W praktyce bowiem u żadnego z naszych rodzimych ubezpieczycieli nie otrzymamy żadnego upustu na drugie (czy kolejne) auto i za OC wykupione u tego samego ubezpieczyciela zapłacimy pełną stawkę. Co interesujące, przy zakupie OC dostaniemy natomiast zniżki na inne ubezpieczenia – czy to mieszkania, czy to rozmaite ubezpieczenia niepowiązane z komunikacyjnymi, czy to na przykład na Autocasco.

Wniosek płynie stąd dosyć prosty: wykupowanie polisy OC na dwa samochody (lub na większa ich ilość) u tego samego ubezpieczyciela jest dla nas kompletnie nieopłacalne. Co możemy w takim razie zrobić, żeby bez potrzeby nie przepłacać? Rozwiązanie jest całkiem oczywiste: trzeba nabyć obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla każdego auta oddzielnie u innego ubezpieczyciela. Tylko wtedy bowiem możemy liczyć na rabaty związane choćby z pakietowym zakupem OC i AC albo na upusty za długie okresy bezszkodowej jazdy danym pojazdem.

Warto mieć na uwadze, że różnice w wysokości opłat są dosyć znaczne i sięgają zazwyczaj kilkuset złotych, a zdarza się, że i niemal tysiąca – to już naprawdę duża oszczędność i nie ma żadnego powodu, by ponosić te koszta. Jeśli więc mamy więcej niż jeden samochód i szukamy najlepszych ofert OC, to koniecznie zainteresujmy się ofertami różnych ubezpieczycieli i skorzystajmy z jakiejś porównywarki ubezpieczeń, ewentualnie odwiedźmy agenta ubezpieczeniowego w pobliskiej multiagencji.

Leave a reply