Van dla większej rodziny: nowy Ford C-MAX

Vany zwykle nie są pierwszym wyborem kierowców zdecydowanych na zakup samochodu rodzinnego – być może to efekt zakorzenionego gdzieś głęboko w świadomości przekonania, że są to auta duże, ale tez i nieekonomiczne. Nowy Focus C-MAX jest bardzo dobrym dowodem na to, że współczesne auta rodzinne typu van wcale nie muszą być dla kieszeni jedynie obciążeniem, a pod względem wygody dla pasażerów są nieporównywalnie lepsze od popularnych zwłaszcza wśród kierowców posiadających większą rodzinę nadwozi typu kombi.

czerwony ford c-max

Nowy Ford C-MAX dobrze prezentuje się z każdej strony (źródło grafiki: ford.pl)

Jedną z zasadniczych przewag nowego C-MAXA w porównaniu do zwykłego auta kombi jest to, że fotele są konfigurowalne, co pozwala zorganizować przestrzeń wewnątrz samochodu tak, jak nam to w danym momencie jest potrzebne. Mało tego: w nowym vanie Forda mamy jeszcze do dyspozycji możliwość poskładania foteli tak, że stają się całkowicie płaskie, a uzyskana w ten sposób przestrzeń bagażowa jest nie dość, że ogromna, to na dokładkę ma bardzo regularne kształty – łatwiej przewieźć rzeczy, które akurat tego wymagają.

Inżynierowie wzięli też pod uwagę i to, że czasem wraca się do samochodu mając obie ręce zajęte zakupami czy niosąc jakiś duży przedmiot – nowy Focus C-MAX pozwala otworzyć bagażnik bez odkładania niesionych rzeczy na ziemię: wystarczy przesunąć stopą pod tylnym zderzakiem, a bagażnik się otworzy. Proste, wygodne i bardzo ułatwiające życie rozwiązanie.

Kwestie bezpieczeństwa specjaliści Forda zawsze traktują bardzo poważnie i nie inaczej jest w nowym C-MAXIE: żaden inny van na rynku (mówimy o samochodach dostępnych dla przeciętnie zamożnego kierowcy) nie jest tak dobrze wyposażony pod tym względem. Wystarczy wspomnieć, że jest tu solidna, wytrzymała rama z wysokogatunkowej stali, system ESC, ABS, EBD, monitoring bieżącego ciśnienia w oponach, dwa systemy odpowiedzialne za zapobieganie kolizjom, mnóstwo poduszek powietrznych i wiele innych systemów, które znacząco zwiększają poziom bezpieczeństwa pasażerów oraz komfort prowadzenia nowego C-MAXA.

Jeden z najistotniejszych dla wielu kierowców parametr, czyli spalanie, w przypadku tego vana utrzymuje się na co najmniej przyzwoitym poziomie – wynik w granicach 6 litrów/100 km przy prędkościach dopuszczalnych na polskich drogach to norma. Rzecz jasna przy bardziej agresywnej jeździe z pełnym obciążeniem spalanie trochę wzrośnie, ale trzeba pamiętać, że Ford Focus C-MAX (sprawdź) to nie auto sportowe, tylko rodzinne i w tej kategorii jest jednym z lepszych dostępnych w tej chwili na rynku samochodów – a w swojej klasie chyba nawet najlepszym.

Leave a reply