Używany to nie to samo, co zużyty!

Ta definicja na pierwszy rzut oka wydaje się być oczywista, ale dopiero od niedawna na wtórnym rynku samochodowym pojawiają się opcje, dzięki którym można kupić sobie używane auto bez obawy o jego autentyczny stan techniczny czy przebieg. To oznacza, że nieuczciwym handlarzom pomału zaczyna się palić grunt pod nogami, bo skoro oficjalni producenci zaczynają umożliwiać potencjalnym klientom zakup niefabrycznego samochodu za rozsądne pieniądze i w dobrym stanie, to znaczy, że się to najzwyczajniej w świecie opłaca.

kluczyki do używanego samochodu marki volkswagen

Czasem chęć posiadania własnego samochodu jest tak wielka, że godzimy się na zakup auta niespełniającego podstawowych norm bezpieczeństwa (źródło grafiki: Pixabay)

Ale nie tylko producenci stawiają na uczciwość: niedawno trafiłem np. na portal dasweltauto.pl, na którym są wystawione oferty samochodów wyłącznie dobrych, renomowanych marek, o dokładnie znanym przebiegu i pochodzeniu oraz zweryfikowanym stanie technicznym. Mało tego: na kupiony samochód klient dostaje gwarancję (obejmującą ryzyko związane z kupnem auta), może wymienić nabyty wóz w ciągu tygodnia od kupna na inny, można też oddać swój stary samochód w rozliczeniu.

Z czystej ciekawości sprawdziłem, ile by na tym portalu kosztował na przykład używany Volkswagen w Gdańsku (sprawdź) i powiem szczerze, że przykładowo niecałe 35 tysięcy za pięcioletniego Golfa kombi z silnikiem Diesla to moim zdaniem bardzo dobra cena, jeśli się weźmie pod uwagę, że ten samochód ma całkowicie udokumentowany przebieg wynoszący troszkę ponad 133 tysiące kilometrów i przed wypuszczeniem do sprzedania został przetestowany tak gruntownie, jak niejedno nowe auto testowane nie jest. Mam tylko nadzieję, że ten trend do autentycznego dbania o sprzedawane używane samochody się nie załamie, tylko rozwinie – wyjdzie to na dobre nie tylko gospodarce, ale przede wszystkim bezpieczeństwu na drogach, bo wszyscy wiemy, ile teraz po nich jeździ zupełnego złomu…

Leave a reply