Ubezpieczenie od pogody

Burze i ulewne deszcze to stały element sezonu wakacyjnego i chociaż synoptycy potrafią już z całkiem niemałą precyzją przewidywać pogodę na kilka dni naprzód, to jednak nie chroni nas to przed konsekwencjami przejścia burzy nad naszym domem lub mieszkaniem. Pewną pociechą może być fakt, że praktycznie każde standardowe ubezpieczenie mieszkaniowe zapewnia ochronę przed następstwami rozmaitych zjawisk pogodowych, warto jednak zweryfikować po pierwsze ich dokładny zakres, a po drugie wysokość kwoty ubezpieczenia.

burza z piorunami nad mysłowicami w polsce

Burze są naprawdę groźnym i nieprzewidywalnym żywiołem (źródło grafiki: Pinterest)

Jednym z największych zagrożeń dla domów i mieszkań jest porywisty, huraganowy wiatr – szkody przez niego wyrządzone potrafią być naprawdę ogromne, a ich naprawa często zajmuje wiele czasu. Wykupując ubezpieczenie mieszkania koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dokładną definicję huraganowego wiatru, bo różne towarzystwa ubezpieczeniowe definiują je rozmaicie (w oparciu o siłę wiatru) – ogólnie przyjęte jest, że wiatr huraganowy wieje z prędkością pomiędzy 15 a 20 metrów na sekundę. Niektórzy ubezpieczyciele jednak jako dolną granice przyjmują 17 metrów na sekundę lub nawet więcej i jeśli wichura, która zniszczyła nasz dom, nie osiągnęła tej prędkości, odszkodowania nie dostaniemy.

Drugim zagrożeniem są ulewne deszcze, definiowane w dokumentach ubezpieczeniowych jako deszcz nawalny. Jeśli przewidujemy, że pod naszą nieobecność pojawią się opady deszczu o znacznej sile, powinniśmy szczelnie pozamykać wszystkie okna – nawet najmniejszy niedomknięty lufcik potrafi bowiem być przyczyną niewypłacenia odszkodowania w przypadku szkód wyrządzonych przez deszcz.

Kolejną kategorią zagrożeń są wyładowania atmosferyczne. Rzeczą oczywistą jest, że przed tym konkretnym żywiołem nie możemy się w pełni ochronić, jednak jeśli mieszkamy w wolnostojącym domu, koniecznie należy zadbać o sprawny odgromnik, a jeśli zależy nam na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych znajdujących się w domu/mieszkaniu, to koniecznie zaopatrzmy się w listwy antyprzepięciowe oraz bezpieczniki odpowiedniego typu. Przed wyjściem z domu na dłuższy czas dobrze jest też odłączyć wszystkie urządzenia od gniazdek i pozostawienie podłączonych tylko tych niezbędnych (jak np. lodówka). Ciekawą opcją w tym kontekście wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przeciwko ryzyku związanemu z przepięciami w sieci wywołanymi przez letnie burze.

Leave a reply