Ubezpieczenie mieszkania – kiedy trzeba je zaktualizować?

Zmiana wartości mieszkania lub domu jest o tyle istotna dla nas jako właścicieli, że ma wpływ na wykupioną przez nas polisę ubezpieczeniową. Nie zawsze jednak wzrost wartości nieruchomości pociąga za sobą konieczność aktualizacji polisy, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Kiedy więc musimy (albo przynajmniej powinniśmy) wybrać się do naszego ubezpieczyciela i ponownie ustalić wysokość ubezpieczenia?

Bardzo ważne jest, by nasza polisa mieszkaniowa była zawsze aktualna (źródło grafiki: Pinterest)

Bardzo ważne jest, by nasza polisa mieszkaniowa była zawsze aktualna (źródło grafiki: Pinterest)

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zmiany wartości nieruchomości związane z trendami na rynku pierwotnym czy wtórnym nie zawsze wymagają aktualizacji polisy. Dobrym przykładem jest tu sytuacja, kiedy kupione przez nas mieszkanie jest zlokalizowane w okolicy, która dopiero po kilku lub kilkunastu latach od chwili zakupu staje się atrakcyjna ze względu na lokalizację, istniejącą infrastrukturę czy nawet widok z okien. O ile z punktu widzenia potencjalnego klienta, który chce nabyć nasze mieszkanie wyżej wspomniane kwestie są istotne i mają wpływ na wartość nieruchomości, o tyle dla ubezpieczyciela są one nieistotne, ponieważ nie wpływają na wysokość kwoty potrzebnej do odbudowania mieszkania czy domu w razie wystąpienia szkody. Jeśli więc nasza nieruchomość ma większą wartość ze względu na lokalizację, nie musimy aktualizować polisy.

Inaczej jednak rzecz ma się w przypadku, gdy przez wiele lat wykupujemy dokładnie taką samą polisę i opłacamy identyczną stawkę, ponieważ ceny usług remontowych przeważnie nie stoją w miejscu (zwykle rosną). Tak więc jeśli zajdzie konieczność remontu mieszkania w wyniku szkody, wartość ubezpieczenia może być niewystarczająca na pokrycie wszystkich kosztów – warto mieć ten fakt na uwadze i co przynajmniej co kilka lat aktualizować naszą polisę.

Podobnie sprawa wygląda, kiedy do naszego domu dobudowujemy jakieś dodatkowe pomieszczenia czy piętra – wzrasta wartość budynku jako całości, zwiększa się także ilość sprzętów ruchomych w obrębie nieruchomości, a to ma już spory wpływ na wysokość polisy. Należy także pamiętać o jej aktualizacji, jeśli od momentu zawarcia umowy w naszym gospodarstwie domowym wzrosła ilość wartościowych ruchomości (w szczególności dotyczy to drogich sprzętów RTV/AGD), bowiem w przypadku kradzieży niezaktualizowana polisa może okazać się niewystarczająca. Miejmy na uwadze powyższe informacje, a będziemy nie tylko spać spokojniej, ale również będziemy mieć pewność, że gdy wystąpi szkoda, nasze ubezpieczenie pokryje ewentualne straty z nią związane.

Leave a reply