Ubezpieczenie kredytu na mieszkanie – co warto wiedzieć kupując mieszkanie w Warszawie?

Nie jest żadną tajemnicą, że pomimo rozmaitych zawirowań rynek mieszkaniowy w stolicy ma się całkiem dobrze – wciąż powstają nowe inwestycje, w budowie jest całe mnóstwo bloków, a w ofertach deweloperów można wręcz przebierać. Mało tego: ceny nawet w bardzo dobrych lokalizacjach są na tyle atrakcyjne, że wręcz trudno się powstrzymać przed zakupem wymarzonego nowego mieszkania w Warszawie.

Rzecz jasna znakomita większość nabywców nie posiada oszczędności w kwocie wystarczającej na sfinansowanie takiego zakupu, korzystamy więc z ofert kredytowych w bankach. I tu właśnie tkwi pewne niebezpieczeństwo, z którego niestety niewielu Polaków zdaje sobie sprawę. Wiemy oczywiście o obowiązku ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości, jednak w znakomitej większości przypadków decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia w banku, choć pod względem opłacalności takiego rozwiązania jest to wybór absolutnie najgorszy.

człowiek za stertą dokumentów

Wbrew obiegowej opinii zawarcie umowy ubezpieczeniowej bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym jest proste (źródło grafiki: Pinterest)

Dlaczego? Otóż banki jako instytucje nastawione na zarabianie pieniędzy wykorzystują nasze lenistwo oraz bezpośrednio związaną z kredytem hipotecznym niechęć do załatwiania kolejnych formalności poza placówką banku. Ponadto wiele osób wierzy (błędnie!), że jeśli wykupi ubezpieczenie za pośrednictwem banku, to oferta kredytu hipotecznego będzie bardziej atrakcyjna, co jest nieprawdą.

Różnica w cenie polisy kupowanej w banku w porównaniu do ubezpieczenia o tym samym zakresie wykupionego bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego może wynosić nawet kilkaset złotych, co w połączeniu z koniecznością opłacania takiej polisy co roku sprawia, że zupełnie niepotrzebnie wydamy mnóstwo pieniędzy. Jeśli więc bank, z którym zawieramy umowę o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, nie wymaga w umowie kredytowej, by ubezpieczenie było kupione za pośrednictwem banku, wykupmy je w ubezpieczyciela – będzie o wiele taniej (przy średniej różnicy 200 zł na ubezpieczeniu i średnim okresie spłaty kredytu wynoszącym obecnie około 15-17 lat zaoszczędzimy kilka tysięcy złotych), a pod względem formalności jest to kwestia krótkiej wizyty u agenta ubezpieczeniowego. W Warszawie często istnieje opcja, aby taki agent przyjechał do nas, co tylko ułatwia załatwienie sprawy w dogodnym dla nas terminie – a praktyka pokazuje, że naprawdę warto.

Leave a reply