Ubezpieczenie assistance – za co ubezpieczyciel nie jest odpowiedzialny?

Jak wynika ze statystyk, w minionym roku (2013) ponad jedna trzecia Polaków zdecydowała się na skorzystanie z usług gwarantowanych im przez posiadane pakiety assistance. Nie wszyscy jednak byli zadowoleni, ponieważ w niektórych przypadkach ubezpieczyciele zdecydowanie odmówili wypłaty odszkodowania lub wykonania usługi z assistance, jako powód podając wyłączenie danej sytuacji z zakresu swej odpowiedzialności. Jak (i czy w ogóle) możemy się przed tego rodzaju odmową ustrzec i na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę podpisując z danym towarzystwem ubezpieczeniowym umowę?

Awaria auta to tylko jedna z wielu sytuacji, gdy dobry pakiet assistance okaże się pomocny (źródło grafiki: Pinterest)

Awaria auta to tylko jedna z wielu sytuacji, gdy dobry pakiet assistance okaże się pomocny (źródło grafiki: Pinterest)

Pierwszą i absolutnie najważniejszą zasadą jest dokładne zapoznanie się ze wszystkimi podpisywanymi dokumentami – również tymi, które stanowią „tylko” aneks do umowy lub nie wydają się na pierwszy rzut oka istotne. Prawda jest taka, że w przypadku umów ubezpieczeniowych nie ma nieistotnych dokumentów i powinniśmy tę maksymę zapamiętać. Bardzo łatwo bowiem przychodzi nam egzekwowanie naszych praw, natomiast ze stosowaniem się do stawianych nam przez ubezpieczyciela wymogów zwykle bywa dużo, dużo gorzej – i to właśnie na tym etapie najczęściej rodzą się problemy.

Integralną częścią praktycznie każdej umowy ubezpieczeniowej są tak zwane Ogólne Warunki Umowy (w skrócie: OWU), w których znajdują się wszystkie bez wyjątku definicje terminów stosowanych w umowie, jak też precyzyjnie określony zakres ubezpieczenia wraz z obowiązującymi obie strony ograniczeniami oraz zdarzeniami i sytuacjami całkowicie wyłączonymi z odpowiedzialności ubezpieczyciela. I te właśnie wyłączenia najczęściej pomijamy podczas lektury umowy, ponieważ zwykle znajdują się one na jej końcu, więc najczęściej przeglądamy je dość pobieżnie (o ile w ogóle).

To podstawowy błąd, a statystyki są bezlitosne: zaledwie 16% naszych rodaków dokładnie zapoznaje się z podpisywanymi przez siebie umowami ubezpieczeniowymi, co w praktyce oznacza, że znakomita większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, czy będzie mogła skorzystać z ochrony gwarantowanej przez ubezpieczenie w określonej sytuacji. W tym kontekście widać więc wyraźnie, że odmowy ubezpieczycieli wynikają nie ze złej woli danego towarzystwa, ale przede wszystkim z naszego lenistwa i ignorancji – czytajmy zatem umowy, które podpisujemy, a z pewnością nie spotka nas niemiła niespodzianka przy próbie skorzystania z wykupionego pakietu.

Leave a reply