Ubezpieczenia psów – co warto wiedzieć?

Od pewnego czasu w Polsce są już dla każdego zainteresowanego dostępne ubezpieczenia dla czworonogów i choć zdobywają one popularność raczej powoli, to każdego roku liczba ubezpieczanych zwierząt rośnie. Najczęściej ubezpieczamy psy i trudno się dziwić – oficjalna lista przygotowana przez MSWiA dzieli psy na dwie zasadnicze grupy: psy agresywne i pozostałe. Właściciele zwierzęcia zaliczającego się do tej pierwszej kategorii mają ustawowy obowiązek posiadania odpowiedniego ubezpieczenia, co w kontekście faktu rosnącej popularności niektórych ras agresywnych zwiększa także i ilość podpisywanych umów ubezpieczeniowych.

rottweiler trzymający pysk na stoliku

Posiadacze rottweilerów muszą mieć wykupione odpowiednie ubezpieczenie (źródło grafiki: Pinterest)

Warto dodać, że poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różniące się od siebie w dość znacznym nawet stopniu pakiety ubezpieczeń dla zwierząt, więc najlepszym pomysłem zawsze jest porównanie ofert przynajmniej kilku ubezpieczycieli i wybranie takiej, która najbardziej nam odpowiada.

Trzeba również pamiętać, że z pozoru niewinne stwierdzenie „szkody powstałe na skutek umyślnego działania bądź zaniechania właściciela” bywa interpretowane bardzo szeroko, co sprawia, że nieraz powody niewypłacenia ubezpieczenia bywają dość kontrowersyjne. Z drugiej jednak strony za umyślne zaniechanie właściciela nie zostanie raczej uznana decyzja o podawaniu rottweilerowi karmy dla labradora ( tutaj ), którą oczywiście można podawać rasom agresywnym, choć nazwa na to wprost nie wskazuje.  Zamiast takiej przeznaczonej wyłącznie dla rottweilerów.

Jak zawsze przy tematach związanych z podpisywaniem jakiejkolwiek umowy zachęcamy do wnikliwego zapoznawania się z treścią dokumentów przed złożeniem na nich podpisu – pozwoli to ustrzec się wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Leave a reply