Transit XXL

fot. media.ford.com

fot. media.ford.com

Ford Transit (kliknij) od dawna słynie z najbogatszej gamy nadwozi wśród samochodów dostawczych swojej klasy. Najnowsza wersja oferuje pięć wersji długości nadwozia oraz trzy wysokości dachu. Ten imponujący fakt, który w wersji Van L4H3 osiąga długość 6,704 metra wciąż nie bije (prawdopodobnie) rekordowego wymiaru Transita Tourneo z 2007 roku, który wynosi 7,4 metra.

Ta stara nowinka, jednak przypomnę, iż najprawdopodobniej najdłuższy Transit na świecie powstał w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Dunton Wayletts – niewielkiej wsi w hrabstwie Essex, oddalonej o 37 km na wschód od Londynu. Ta jakże ciekawa wersja jest dziełem zespołu Transit z Centrum Technicznego Forda i powstała jako uwieńczenie zdobycia przez Forda tytułu „Vana Roku 2007”.

Projekt został oparty na podwoziu wersji Tourneo, której standardowy rozstaw osi wynosi 2,9 m. Nasi bohaterowie udowodnili, iż model jest bardzo elastyczny – ostrożnie pocięli dwa samochody, następnie starannie połączyli je w całość, dzięki czemu wydłużyli rozstaw do 5,9 m. Zamysł wykorzystania powstałej przestrzeni był nieco odmienny od Forda. Twórcy Transita XXL przeznaczyli go do celów towarzyskich. A że towarzystwo zmieści się tam dość liczne, ich transport ułatwia czworo odsuwanych drzwi (oczywiście dwoje po obu stronach). By pasażerowie nie popadli w znużenie, van wyposażony został m.in. w odtwarzacz DVD, konsolę do gry oraz kilka monitorów.

Choć wygląd zewnętrzny Transita uległ metamorfozie, jego serce pozostało. Wersja XXL ma pod maską standardowy 2.2-litrowy silnik wysokoprężny Duratorq TDCi o mocy 130 KM. Modyfikacji zwiększającej wydajność  poddano 5-biegową skrzynię manualną. Bez zmian nie można było zostawić układu hamulcowego – na wszystkich kołach zamontowano hamulce tarczowe. Nieuniknionym było oczywiście wzmocnienie zawieszenia, masa samego pojazdu wyniosła bowiem 2500 kg, zaś całkowita masa wersji XXL to 3500 kg.

Transita nie trzeba jednak modyfikować, by był imponująco pojemny 🙂 Udowodnili to studenci Barking College, którzy w 48 osób zmieścili się do Transita i to wersji osobowej oraz dwa młode słonie transportowane przez londyńskie zoo (oba wydarzenia miały miejsce w 1965 roku).

Brawo Transit!

fot. media.ford.com

fot. media.ford.com

fot. media.ford.com

fot. media.ford.com

Leave a reply