Tanie i bezpieczne auto rodzinne – Dacia Logan kombi

Przez bardzo wiele lat Dacia nie kojarzyła się w Polsce szczególnie dobrze, czemu trudno się dziwić – był to kolejny przykład socjalistycznej myśli technicznej i choć Dacie z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych nierzadko całkiem pozytywnie wyróżniały się na tle tak zwanej konkurencji, to i tak nie był to najbardziej udany samochód. Od pewnego czasu jednakże sytuacja wygląda zgoła inaczej, a Dacia stała się marką nie tylko rozpoznawalną w Europie i na świecie, ale przede wszystkim uznawaną przez wielu kierowców za godną polecenia ze względu na jakość.

Nowa Dacia Logan w wersji kombi w pełnej krasie (źródło grafiki: dacia.pl)

Nowa Dacia Logan w wersji kombi w pełnej krasie (źródło grafiki: dacia.pl)

Nowa Dacia Logan kombi jest bardzo dobrym przykładem kierunku, w którym przebiegała ewolucja marki przez ostatnie dwadzieścia kilka lat – to nowoczesne, pięknie zaprojektowane auto, które jednocześnie zostało pomyślane jako samochód na tyle atrakcyjny cenowo, by przeciętny Kowalski poważnie rozważył jego zakup. To dlatego najtańsza wersja wyposażenia (Access) jest do kupienia już za niecałe 34 tysiące złotych, co jest ceną więcej niż przyzwoitą za pojazd tak przestronny i wygodny: przy pięciomiejscowej konfiguracji wnętrza bagażnik ma pojemność aż 573 litrów, a można go zwiększyć do 1518 litrów – to naprawdę dużo. Ponadto tylna kanapa daje się składać częściowo, dzięki czemu da się przewozić w nowym Loganie przedmioty o długości do 2,7 metra i przewozić jednego lub dwóch pasażerów z tyłu (w zależności od tego, którą część kanapy złożymy).

Opcjonalne wyposażenie (zależnie od wersji jest dostępne w standardzie lub nie) obejmuje między innymi nawigację, system Bluetooth, złącze USB, wspomaganie parkowania tyłem, ogranicznik prędkości i system mocowania fotelików dla dzieci ISOFIX. Co interesujące, przednie i boczne poduszki powietrzne są dostępne w każdej, nawet najtańszej, wersji wyposażenia – za to spory plus dla producenta.

Jeśli chodzi o dostępne silniki, wybór nie jest bardzo szeroki, ale na pewno wystarczający – mamy bowiem w sumie pięć jednostek napędowych, w tym dwie benzynowe (1,2 litra, moc 75 KM i 0,9 litra o mocy 90 KM), dwie wysokoprężne (obie o pojemności 1,5 litra, różną się mocą wyjściową – 75 KM i 90 KM) i jedną benzynową z instalacją LPG (1,2 litra, moc 75 KM podczas jazdy na benzynie, 72 KM w trybie LPG). Na korzyść nowego Logana działa też jego całkowita waga, nie przekraczająca 1,1 tony – wprawdzie na osiągi przekłada się to jedynie o tyle, że silnik benzynowy o mocy 90 KM zapewnia przyspieszenie od 0-100 km/h w ciągu 11,1 sekundy (to najlepszy wynik spośród wszystkich silników Dacii Logan kombi), ale oznacza też, że zużycie paliwa jest relatywnie niewielkie: wspomniany wyżej silnik zużywa zaledwie 5 litrów paliwa na 100 km w cyklu mieszanym, a silniki wysokoprężne są jeszcze bardziej ekonomiczne: 3,8 litra paliwa na 100 km!

Nowa Dacia Logan kombi jest naprawdę interesującą propozycją dla tych, którzy poszukują niedrogiego, a zarazem wygodnego i ekonomicznego samochodu rodzinnego – czas pokaże, czy Logan kombi stanie się tak popularny, jak na to zasługuje.

Leave a reply