System bezpieczeństwa dla pieszego

poduszka powietrzna dla pieszego volvoOchrona osób znajdujących się wewnątrz samochodu jest dziś oczywistym standardem. Poduszki powietrzne ochraniają nas przed wszelkimi uderzeniami, zarówno w przód, tył, jak i bok pojazdu. „Nas”, czyli kierowców oraz pasażerów. A co z osobami  znajdującymi się poza nim? W zderzeniach biorą przecież udział nie tylko kierowcy, ale i piesi, czy rowerzyści.

Prym w dziedzinie bezpieczeństwa, co jest powszechnie znane, od lat wiedzie Volvo, które i w tym przypadku nie ustąpiło pola konkurentom. Pierwszym samochodem z systemem bezpieczeństwa dla pieszego było V40. Wyposażone w układ Pedestrian Airbag Technology przy pomocy siedmiu czujników kontrolował przednią część auta. Gdy weszła w kontakt z innym obiektem, który system uznał za pieszego (uznając obiekt na przykład za jego nogę), aktywował w ciągu kilku setnych sekundy zewnętrzną poduszkę powietrzną unoszącą równocześnie maskę. Amortyzacja pieszego następuje do 1/3 wysokości przedniej szyby oraz dolnej części słupków.

Ponieważ do wypadków z udziałem pieszych dochodzi przede wszystkim nie gdzie indziej jak w mieście, Volvo nie poprzestało na swoim pierwotnym pomyśle. Dziś oferuje nam pełen pakiet bezpieczeństwa, który nazwał City Safety. Funkcja wspiera działanie kierowcy, by ten mógł zareagować wystarczająco szybko. W najprostszych słowach, system na podstawie sygnałów akustycznych i wizualnych przygotowuje hamulce, by łącznik pomiędzy kierownicą a pedałami zdążył wyhamować, lub robi to za niego, w sytuacji gdy na reakcję jest zbyt mało czasu. Tym sposobem najlepszy obecnie przykład posiadający te wszystkie „bajery” – nowy XC60 (sprawdź) zahamuje za Was, gdy nie zauważycie pieszego wchodzącego na drogę, a nawet rowerzysty, który wyjechał zza winkla bez sprawdzenia, czy może właśnie teraz „skorzystać” z pasów.

System powstał, by pomóc nam uniknąć przykrych niespodzianek. Na ile jego działanie będzie sprawne pokaże czas. Miejmy jednak nadzieję, że skoncentrowanych kierowców, którzy liczą przede wszystkim na własne umiejętności nie brakuje. Pamiętajmy bowiem, że praca nawet najbardziej zaawansowanych zdobyczy technologii może zostać zakłócona w skutek najzwyklejszego zabrudzenia, czy nawet opadów deszczu.
Umiemy liczyć, zatem liczmy na siebie i nie dawajmy wykazać się systemowi 😉

Leave a reply