Smartfon najlepszym przyjacielem współczesnego kierowcy

Przypuszczam, że całkiem spora liczba kierowców nadal bardzo dobrze pamięta czasy, kiedy za szczyt udogodnień przydatnych podczas podróży samochodem (zwłaszcza długiej) uznawało się posiadanie CB-radia, dzięki któremu można było uzyskać informacje między innymi o tym, gdzie spodziewać się uzbrojonych w radar patroli policyjnych albo gdzie w danej okolicy możemy dobrze i niedrogo coś przekąsić. Nieco pikanterii całej sprawie dodaje też fakt, że CB-radio w tamtym okresie było urządzeniem, którego legalnie można było używać tylko i wyłącznie po zarejestrowaniu swojego egzemplarza i uiszczeniu określonych opłat – rzecz jasna wielu kierowców posiadało CB nielegalnie, co groziło dodatkowymi karami w razie zatrzymania.

Telefony z GPS to naprawdę duże udogodnienie (źródło zdjęcia: Pinterest)

Telefony z GPS to naprawdę duże udogodnienie (źródło zdjęcia: Pinterest)

Oprócz wspomnianego CB-radia kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia auta była kilkanaście lat temu również samochodowa mapa Polski lub Europy. Dzięki takiej mapie można było zorientować się dość dokładnie gdzie akurat jesteśmy i zaplanować dalszą trasę lub próbować się odnaleźć w przypadku pomylenia drogi.

Obecnie wszystkie powyższe udogodnienia w naszym samochodzie zajmą dokładnie tyle miejsca, ile wymaga nasz smartfon. Odkąd bowiem na rynku stały się powszechnie dostępne telefony z GPS (zobacz np. ofertę Orange – telefony z GPS), kwestia zlokalizowania nas w dowolnej okolicy stała się całkowicie bezproblemowa – pod warunkiem, że będziemy w stanie połączyć się z satelitą, i że w naszym smartfonie mamy wgrany odpowiedni zestaw aktualnych map. Problem aktualności map jest bardzo ważny zwłaszcza w naszym kraju, w którym od pewnego czasu inwestycje drogowe postępują w naprawdę błyskawicznym tempie – skutkiem tego są często nieścisłości związane z tym, że niektóre drogi już zostały oddane do użytku, ale na popularnych mapach (najlepszym przykładem są mapy Google) nadal nie figurują.

Co więcej, od ładnych paru lat dla praktycznie wszystkich rodzajów i typów smartfonów są dostępne aplikacje (w większości darmowe), które nie tylko poprowadzą nas do wskazanego adresu, ale także pokażą nam naszą aktualną prędkość, odległość do najbliższego fotoradaru, stacje benzynowe w pobliżu naszej trasy przejazdu czy wreszcie okoliczne punkty gastronomiczne. Wygoda takiego rozwiązania jest naprawdę niesamowita i grzechem byłoby z tego rodzaju udogodnień nie korzystać, dobrze jest jednak pamiętać, że po pierwsze smartfony wymagają do pracy zasilania (czyli ładowarka samochodowa w dłuższej trasie jest absolutnie niezbędna), a po drugie są to urządzenia, w których funkcja GPS nie zadziała bez połączenia z satelitą (a najlepiej kilkoma). Dlatego właśnie tak na wszelki wypadek powinniśmy mimo wszystko mieć w aucie komplet map samochodowych okolicy, po której się poruszamy czy do której planujemy dojechać, może się bowiem okazać, że w danym miejscu będzie to jedyny sposób na określenie gdzie tak właściwie się znajdujemy…

Leave a reply