Rzeczywistość kontra prawo unijne

Kiedy na terenie Unii Europejskiej po raz pierwszy zaczęły obowiązywać dość rygorystyczne normy dotyczące dopuszczalnego poziomu emisji szkodliwych dla środowiska substancji do atmosfery, nikt się chyba nie spodziewał, że z czasem normy te będą coraz to mocniej obostrzane. Założenie było proste: zminimalizować ilość emitowanych substancji szkodliwych, w tym przede wszystkim ilość dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery. Pomysł sam w sobie ze wszech miar godny uwagi, choć (jak pokazała rzeczywistość nie tak dawno temu na przykładzie pewnego znanego koncernu) nie wszystkie sposoby na jego wdrożenie są godne naśladowania.

niebieski ford fiesta z silnikiem ecoboost

Ten Ford Fiesta jest wyposażony w legendarny silnik EcoBoost (źródło grafiki: Pinterest)

W branży motoryzacyjnej są jednak i takie firmy, które stawiają na innowacyjność i skuteczność stosowanych w swych konstrukcjach rozwiązań technicznych. Do tej grupy producentów samochodów należy Ford, którego silniki spod szyldu EcoBoost już kolejny raz z rzędu zdobywają tytuł „Międzynarodowego Silnika Roku”. I choć te trzycylindrowe, jednolitrowe jednostki napędowe są prawdziwym przełomem na rynku, to jednak stanowią one zaledwie część wielkiego spektrum technologii określanych zbiorczo jako ECOnetic.

Najkrócej rzecz ujmując chodzi o rozmaite rozwiązania techniczne, których zasadniczym celem jest zmniejszenie zużycia paliwa w autach marki Ford w sposób bezpośredni albo pośredni. Mniejsze spalanie oznacza automatycznie niższą emisję substancji szkodliwych, tak więc cel jest naprawdę szczytny.

Do technologii wspomnianych powyżej należy zaliczyć przekładnię Ford PowerShift, dzięki której możliwe jest połączenie wydajności manualnej skrzyni biegów z wygodą skrzyni automatycznej (a w konsekwencji niższe zużycie paliwa przy zachowaniu osiągów auta), system Ford Smart Regenerative Charging, umożliwiający ładowanie akumulatora przy wykorzystaniu odzyskiwanej energii (kolejna oszczędność paliwa – system działa tylko wtedy, gdy auto nie przyspiesza) czy system Ford Eco Mode, którego głównym zadaniem jest informowanie kierowcy o ekonomii jazdy.

W połączeniu z innymi nowinkami technicznymi w rodzaju wydajniejszego systemu wspomagania kierownicy, systemu Auto-Start-Stop albo wskaźnika optymalnego punktu zmiany biegu daje to możliwość jazdy tak ekonomicznej, jak jeszcze niedawno nie było to w ogóle możliwe. Trudno się w tym kontekście dziwić, że marka Ford uznawana jest przez wielu kierowców za najlepszą firmę motoryzacyjną posiadającą w ofercie naprawdę oszczędne samochody ( kliknij ), nie zaskakuje również, że cieszą się one niesłabnącą popularnością od lat…

Leave a reply