Rodzinne auto dla wymagających: nowy Ford Grand C-MAX

W październiku tego roku w Paryżu została zaprezentowana odświeżona wersja dobrze znanego kierowcom Forda Grand C-Max – przyznam szczerze, że w moim odczuciu zmiany są wyłącznie pozytywne i to nie tylko w kwestii samej stylistyki, ale przede wszystkim wyposażenia. Jeśli chodzi o wygląd, to nowy Grand C-Max jest teraz bardziej podobny do pozostałych modeli z bieżącej oferty Forda, a niejako przy okazji inżynierowie i projektanci zadbali na przykład o to, żeby samochód dodatkowo wyciszyć. W efekcie nowy Grand C-Max ma w porównaniu do starszej wersji grubsze boczne szyby i uszczelki, a oprócz tego auta z silnikami Diesla wyposażono w nowe maty termiczne z dodatkowym wygłuszeniem hałasu.

Ford Grand C-Max 2015

Tak wygląda Ford Grand C-Max po faceliftingu (źródło grafiki: Pinterest)

Rzecz jasna samochód nie stracił nic ze swojej funkcjonalności i nadal jest to bardzo wygodny, przestronny i bezpieczny samochód dla 7 osób, w którym siedzenia są konfigurowalne w taki sposób, by zapewnić bezproblemowe przejście pomiędzy nimi, a złożyć je można nawet jedną ręką. Z absolutnych nowości należy też wspomnieć o całkowicie przeprojektowanych reflektorach przednich, które obecnie zostały wyposażone w będące w zasadzie normą światła ledowe przeznaczone do jazdy dziennej.

Środkowa konsola także została zmodyfikowana i teraz jest zdecydowanie bardziej ergonomiczna, a ponadto jej integralną częścią stał się ośmiocalowy wyświetlacz dotykowy, dzięki któremu kierowca ma dostęp do większości funkcji wcześniej rozsianych po desce rozdzielczej. Auto zyskało także na bezpieczeństwie ze względu na wyposażenie nowego Grand C-Maxa między innymi w biksenonowe lampy z funkcją doświetlania zakrętów, systemu BLIS (informującego o znalezieniu się innego pojazdu w martwej strefie lusterka bocznego) czy systemu TVC, odpowiedzialnego za poprawę stabilności samochodu w zakrętach. Opcjonalnie można jeszcze zamówić sobie na przykład system wspomagania parkowania lub unikania kolizji podczas jazdy z niedużymi prędkościami (przydatny szczególnie w warunkach miejskich). Również system wspomagania kierownicy nie jest zwyczajny, bowiem dynamicznie dostosowuje się do prędkości, z jaką porusza się auto – przy małych prędkościach wspomaganie jest pełne, natomiast przy większych układ odpowiednio zmniejsza swą czułość, aby zapewnić maksimum kontroli nad pojazdem.

Dodajmy do tego szeroką gamę wydajnych i oszczędnych silników Forda na czele z niesamowitą jednostką EcoBoost o pojemności 1 litra i mocy 100 lub 125 KM (w wersji z sześciobiegową manualną skrzynią biegów i systemem Auto-Start-Stop), a otrzymamy samochód, który w kategorii siedmioosobowych samochodów rodzinnych nie ma sobie równych. Cena także jest raczej przystępna, bo około 70 tysięcy złotych za ten konkretny model to rozsądnie skalkulowana kwota.

Leave a reply