Propozycje zmian w emeryturach z OFE

W związku ze zmniejszeniem wysokości składki odprowadzanej do OFE Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała zmianę sposobu wypłaty świadczeń z kapitałowego systemu emerytalnego. Istotą zmian jest umożliwienie czasowego wypłacania środków zamiast dożywotniej emerytury.

starszy pan

Source: imgur.com via Brogues+ on Pinterest

 

Emerytura wypłacana jest dożywotnio, tak było jest i będzie…  – a przynajmniej tak twierdzi minister finansów Jacek Rostowski. Ostatnio jednak pojawił się osobny głos w dyskusji na temat świadczeń wypłacanych z OFE, owo „Votum separatum” zgłosiła Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. Zdaniem izby powinno się umożliwić obywatelom samodzielne podjęcia decyzji w jakiej formie chcieliby otrzymywać świadczenia emerytalne z OFE (niezależnie od świadczeń wypłacanych dożywotnio z ZUS). Zamiast tradycyjnych wypłat mogliby zdecydować się na tzw. wypłaty programowane – wypłacane w miesięcznych ratach przez określony czas. Okres wypłat byłby ustalany na podstawie przeciętnej długości życia osoby w wieku emerytalnym, z zaznaczeniem, że nie mógłby być krótszy niż 10 lat. Oczywiście ubezpieczony mógłby wybrać emeryturę dożywotnią po przez zakup odpowiedniego ubezpieczenia w momencie przejścia na emeryturę.

Tabela IGTE

Źródło: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych

 

Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko zwiększenie wysokości wypłacanych środków ale również wprowadzenie dziedziczenia kapitału, w przypadku gdy właściciel środków umrze przed ich wykorzystaniem. Dodatkowo żeby zabezpieczyć oszczędności przed wahaniami rynku kapitałowego, zgromadzony w OFE kapitał na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego byłby przeniesiony do funduszu ochrony kapitału. Fundusz ten inwestowałby środki w bezpieczne instrumenty finansowe (obligacje polskie i innych wiarygodnych państw), a jedynie maksymalnie 15% z nich fundusz mógłby przeznaczyć na akcje.

Do propozycji zmian krytycznie odniósł się wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski, który w rozmowie z TVN 24 powiedział – Pomysł jest głęboko szokujący. Zawsze byłem przekonany, że OFE rozumieją, że mają ludziom wypłacać emerytury. Emerytura jest z definicji świadczeniem, które się płaci do końca życia. Pomysł, że będzie to programowana wypłata, która byłaby wypłacana przez pierwsze 10, 15 czy 20 lat, jest dla mnie głęboko szokując.

Tabela IGTE

Źródło: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych

 

Ze stanowiskiem ministra nie zgadzają się przedstawiciele IGTE, a w oficjalnym komunikacie izby możemy przeczytać następującą odpowiedź na uwagi ministra: Stoimy na stanowisku, że każdy Polak, którego część pensji obowiązkowo wpłacana jest do OFE powinien móc podjąć decyzję w tej sprawie. Zgromadzone na koncie OFE pieniądze to oszczędności należące do przyszłego emeryta – nie do PTE, ani Ministerstwa Finansów, ani państw.

Jak widać „walka na emerytury” trwa w Polsce w najlepsze i niełatwo będzie rządzącym rozwiązać problem OFE. Wszyscy są zgodni, że OFE należy zreformować, ale tutaj zgodność się kończy, bo każde środowisko i opcja polityczna ma inny pomysł na rozwiązanie tej kwestii. W grę wchodzi m.in.: całkowita likwidacja OFE i przeniesienie środków do ZUS, wprowadzenie dobrowolności ubezpieczenia w OFE, czy zmniejszenie składki odprowadzanej do OFE. Największą korzyścią z wystąpienia IGTE jest przywrócenie dyskusji o OFE do debaty publicznej. Debaty, która nie jest łatwa ale trzeba ją podjąć w trosce o naszą przyszłość w radosnej jesieni ludzkiego żywota…

Leave a reply