Polisa ubezpieczeniowa dla rowerzysty – o czym pamiętać?

Ponieważ sezon rowerowy już się rozpoczął, wszyscy ci, którzy planują aktywnie i intensywnie korzystać z dobrodziejstw aury jeżdżąc na rowerze, powinni się szczególnie zatroszczyć o ubezpieczenie – i to nie tylko swego ukochanego sprzętu, ale przede wszystkim siebie. Nie każda bowiem wyprawa rowerowa zakończy się bezproblemowo i choć oczywiście odsuwamy od siebie myśl, że coś złego może się przytrafić właśnie nam, to jednak taka możliwość nie tylko istnieje, ale jest jak najbardziej realna. Dlatego właśnie dobrze jest wykupić odpowiednią polisę.

Przejażdżki rowerem są przyjemne, ale mogą być także niebezpieczne (źródło grafiki: Pinterest)

Przejażdżki rowerem są przyjemne, ale mogą być także niebezpieczne (źródło grafiki: Pinterest)

Absolutnie niezbędne jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które najprościej jest wykupić podczas ubezpieczania mieszkania jako „OC w życiu prywatnym”. Tego rodzaju polisa chroni wszystkie osoby pozostające z osobą ubezpieczoną we wspólnym gospodarstwie domowym, co zasadniczo oznacza, że jest to jednocześnie opcja najtańsza, gdyż indywidualne ubezpieczenia OC kosztowałyby więcej. A jako swoisty bonus należy traktować fakt, że OC chroni nie tylko przed konsekwencjami wypadku rowerowego, ale także na przykład w przypadku wybicia komuś szyby przez naszą młodocianą latorośl czy pogryzienia kogoś przez naszego czworonoga.

Dobrze jest również poważnie przemyśleć ubezpieczenie od kradzieży roweru, zwłaszcza gdy planujemy dalszą wyprawę i bez roweru nie będziemy mieli możliwości łatwego powrotu do domu lub jeśli po prostu chcemy mieć pewność, że jeśli ktoś się włamie do naszej piwnicy i skradnie rower, to stracimy tylko sprzęt i za uzyskane odszkodowanie kupimy sobie nowy.

Osoby, które jeżdżą na rowerze wyczynowo, powinny również koniecznie pomyśleć nad wykupieniem polisy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – w przypadku rowerzystów bowiem zazwyczaj jest tak, że w konsekwencji wypadku czy upadku ewentualne obrażenia odnosi przede wszystkim rowerzysta. A jak doskonale wiemy, koszty rekonwalescencji potrafią być naprawdę wysokie, szczególnie w przypadku skomplikowanych złamań kończyn czy urazów kręgosłupa.

Jak więc wyraźnie widać wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej przed aktywnym rozpoczęciem sezonu rowerowego będzie dla nas nie tylko źródłem poczucia bezpieczeństwa, ale również gwarancją, że w przypadku konieczności uregulowania odszkodowania nie będziemy musieli tego robić z własnej kieszeni.

Leave a reply