Polisa na życie – o czym warto pamiętać?

Terminowe ubezpieczenie na życie (zwane też popularnie polisą na życie) jest jednym ze sposobów na finansowe zabezpieczenie najbliższych osób przed konsekwencjami śmierci ubezpieczonego. W naszym kraju tego rodzaju ubezpieczenia są ciągle niezbyt popularne, choć sukcesywnie coraz większa liczba osób przekonuje się do skorzystania z polisy na życie. Jednym z ważniejszych powodów wspomnianej zmiany jest bez dwóch zdań wzrost świadomości i chęć zapewnienia godziwego bytu rodzinie w sytuacji, gdy z comiesięcznego budżetu nagle znika wkład w postaci wynagrodzenia jednego z dorosłych domowników.

czteroosobowa rodzina pod parasolem symbolizującym ubezpieczenie na życie

Polisa na życie to doskonały sposób na zabezpieczenie bytu finansowego rodziny na wypadek własnej śmierci (źródło grafiki: Pixabay)

Nie bez znaczenia jest również fakt zwiększonej dostępności ubezpieczeń na życie – są one dostępne nie tylko w towarzystwach ubezpieczeniowych zajmujących się wyłącznie sprzedażą różnego rodzaju polis, ale również w ofercie podmiotów o nieco innym głównym profilu działania. W Polsce dość dużą popularnością cieszą się polisy oferowane przez Aegon (sprawdź) – jednego z 10 największych na świecie ubezpieczycieli, który na naszym gruncie najbardziej znany jest z rozmaitych produktów inwestycyjnych (warto przy tej okazji wspomnieć, że łączna wartość portfela inwestycji Aegona jest szacowana na ponad 700 miliardów euro).

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy zainteresować się wykupieniem polisy na życie – kluczową kwestią jest tu tak naprawdę to, czy chcemy zapewnić rodzinie i najbliższym zabezpieczenie na wypadek naszej nagłej śmierci. Niespłacony kredyt hipoteczny czy konieczność znalezienia środków na edukację dzieci to bardzo dobre powody do tego, by wykupić polisę na życie. Co ważne, w przypadku tego typu ubezpieczeń nigdy nie należy zakładać, że jeszcze będzie czas na podpisanie umowy: z reguły życie nas zaskakuje w sposób kompletnie niespodziewany i w chwili, gdy polisa na życie naprawdę by się przydała, jest już za późno, by odpowiednią umowę zawrzeć.

Oprócz tego warto spojrzeć na sytuację z perspektywy czysto pragmatycznej – im młodsza wiekiem jest osoba ubezpieczona, tym niższe składki musi płacić, tak więc wręcz modelowo działa tu zasada mówiąca, że „im wcześniej, tym lepiej”. Polisa na życie może też być zabezpieczeniem zaciąganego w banku kredytu i trzeba powiedzieć, że jest to zabezpieczenie porównywalne pod względem jakości na przykład z nieruchomością. Warto więc zadbać o swą przyszłość i znaleźć ubezpieczenie na życie jak najszybciej, bo nigdy nie ma pewności, kiedy będzie nam ono potrzebne.

Leave a reply