Oszczędzanie energii w firmie – garść porad

Minimalizowanie kosztów funkcjonowania firmy poprzez promocję oszczędzania energii elektrycznej (kliknij) ostatnio coraz bardziej zyskuje na popularności – dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że bardzo łatwo jest dostrzec i precyzyjnie przekalkulować potencjalne zyski w tym zakresie. Dzięki upowszechnieniu rozmaitych technologii niedostępnych jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu można zaoszczędzić bardzo konkretne kwoty, a jeśli dodatkowo zmienimy niektóre złe praktyki, sumaryczne oszczędności mogą się okazać naprawdę niemałe w skali roku.

pieniądze długopisy i dokumenty

Nawet w najmniejszej firmie można wdrożyć program oszczędnościowy (źródło grafiki: Pixabay)

Doskonałym pomysłem jest na przykład zastosowanie żarówek LED wszędzie tam, gdzie przez co najmniej godzinę w ciągu doby jest włączane sztuczne oświetlenie – wręcz idealnym kandydatem są wszelkiego rodzaju powierzchnie biurowe, w których światło jest przecież wymagane przez większość dnia.

Warto również pamiętać o wyłączaniu wszystkich urządzeń biurowych, które w danym momencie nie są niezbędne do funkcjonowania firmy – zwłaszcza na noc wszystkie komputery (wraz z monitorami!), kopiarki, drukarki, klimatyzatory i inne urządzenia znajdujące się na wyposażeniu firmy warto wyłączyć zupełnie, by nie pobierały energii elektrycznej w trybie czuwania.

Bardzo często na wyposażeniu biura danej firmy znajduje się czajnik elektryczny. Trudno odmówić temu urządzeniu racji bytu w biurowej rzeczywistości, jednak warto pamiętać, że zużywa on bardzo dużo energii – tym więcej, im więcej wody wlewamy do czajnika jednorazowo. Aby choć częściowo zmniejszyć zużycie prądu przez tego rodzaju czajnik należy wlewać do niego tylko tyle wody, ile w danej chwili zamierzamy wykorzystać. Gotowanie wody „na zapas” jest najlepszym sposobem na zwiększenie zużycia energii, ponieważ następna osoba i tak będzie wodę ponownie gotować…

Oczywiście powyższe krótkie wyliczenie nie wyczerpuje wszystkich możliwości, warto więc poszukiwać kolejnych sposobów na oszczędzanie energii w firmie – w skali nawet małego przedsiębiorstwa jest to bardzo opłacalne.

Leave a reply