Ogumienie auta: oznaczenia na oponach i na etykietach

Po dotychczasowych rozważaniach na temat typów opon i bieżników nadeszła pora na zajęcie się szczegółami, które choć nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka, mają jednak ogromne znaczenie dla kierowców. Chodzi o oznaczenia stosowane przez producentów opon – zarówno te na ogumieniu, jak i te, które spotykamy na etykietach. W dzisiejszej odsłonie rozważań o oponach rozszyfrujemy więc przynajmniej najważniejsze z tych symboli.

stojak na rowery zrobiony ze starych opon

Nawet zużyte opony mogą być przydatne dla określonych rodzajów pojazdów w określonych sytuacjach (źródło grafiki: Pinterest)

Na bocznej powierzchni każdej opony dopuszczonej do legalnego handlu w Unii Europejskiej musi się znajdować zakodowana informacja na temat rozmiaru opony, jej rodzaju, średnicy obręczy, indeksu nośności i indeksu prędkości dopuszczalnej, a także data wyprodukowania danej opony. Warto wziąć pod uwagę fakt, że choć generalnie sposób oznakowania jest ustandaryzowany, to jednak niektórzy producenci wprowadzają oznaczenia i kody niestandardowe, o których informacji należy szukać w katalogach opon danej firmy.

Najlepiej będzie objaśnić opisywane kody na konkretnym przykładzie. Cóż więc o oponie mówi nam następujący ciąg: „175/70 R 13 82 T TUBELESS”? Przede wszystkim to, że mamy do czynienia z ogumieniem o szerokości 175 mm, której wysokość wynosi 70% jej szerokości. To obecny standard, opony o niższym profilu niż ten są już uznawane za opony niskoprofilowe – dodajmy, że jeszcze nie tak dawno temu standardem był profil 80%. Może się także zdarzyć, że na oponie nie będzie wcale informacji o wysokości jej profilu: oznacza to, że dana opona ma właśnie profil standardowy.

„R” to oznaczenie opony radialnej, „13” zaś to średnica (w calach) obręczy. W tym przypadku mamy do czynienia z coraz rzadziej spotykaną felgą trzynastocalową – obecnie standardem stają się felgi 14”. Kolejny symbol cyfrowy to tak zwany indeks nośności, czyli maksymalne dopuszczalne obciążenie pojedynczej opony przy dopuszczalnej prędkości. W przypadku cytowanego kodu indeks ten wynosi 475 kg. Litera „T” wskazuje na indeks prędkości dopuszczalnej (maksymalnej dozwolonej dla danej opony) i w naszym przykładzie wynosi ona 190 km/h. „Tubeless” oznacza oponę bezdętkową, a na podstawie całości powyższych informacji możemy wysnuć wstępny wniosek, że opona, z której pochodzi cytowany kod, jest przeznaczona dla raczej niewielkiego auta klasy kompaktowej.

Leave a reply