O czym pamiętać ubezpieczając się przed wyjazdem na wakacje?

Zazwyczaj przed każdym dłuższym wyjazdem staramy się zabezpieczyć nasze domy i mieszkania – zakręcamy zawory wody i gazu, zasuwamy rolety antywłamaniowe (jeśli je posiadamy), uruchamiamy alarm, i tak dalej. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie wszystko da się przewidzieć i nie przed każdą ewentualnością będziemy w stanie naszą nieruchomość ochronić: niezależnie bowiem od zakręconych zaworów może nam pęknąć rura w ścianie lub nasze mieszkanie może zostać zalane przez sąsiada, o sprytnych włamywaczach (dla których sforsowanie rolet czy alarmów antywłamaniowych nie stanowi większego problemu) nawet nie wspominając. Czy istnieje więc jakiś sposób, aby maksymalnie zminimalizować potencjalne koszty i niedogodności?

Mając dobre ubezpieczenie turystyczne nie musimy się martwić o nasze mieszkanie podczas wakacji za granicą (źródło grafiki: Pinterest)

Mając dobre ubezpieczenie turystyczne nie musimy się martwić o nasze mieszkanie podczas wakacji za granicą (źródło grafiki: Pinterest)

Odpowiedź brzmi: tak, istnieje – trzeba się zaopatrzyć w dobre ubezpieczenie turystyczne, szczególnie jeśli wyjeżdżamy za granicę. Tego rodzaju ubezpieczenie powinno przede wszystkim zapewniać całkowite (lub chociaż częściowe) pokrycie kosztów wcześniejszego powrotu z wakacji zarówno bezpośrednio dla osoby ubezpieczonej, jak i najbliższych. Warunkiem koniecznym, aby takie ubezpieczenie zadziałało, jest wymóg dokonania przez osobę ubezpieczoną określonych czynności administracyjnych lub prawnych w miejscu jej zamieszkania – czynności te, jak łatwo się domyślić, są następstwem wystąpienia zdarzenia losowego, którego efektem jest szkoda na mieniu ubezpieczonego.

Bardzo interesującą i opłacalną z punktu widzenia właściciela nieruchomości opcją ubezpieczeniową jest pakiet assistance, który sprawi, że w przypadku pomniejszych szkód czy problemów nie będziemy musieli przerywać wakacyjnego wyjazdu, a rozwiązaniem problemów i naprawami zajmą się zapewnieni przez ubezpieczyciela fachowcy (dotyczy to między innymi zalania, wybicia szyby, awarii zamka czy alarmu i wielu innych podobnych usterek). Tu jednakże mamy do spełnienia aż dwa istotne warunki: po pierwsze musimy wskazać osobę, która dysponuje kluczami do naszego mieszkania (w mieście, które zamieszkujemy), a po drugie osoba ta musi posiadać wystawione przez nas pisemne pełnomocnictwo upoważniające ją do podejmowania decyzji pod naszą nieobecność i w naszym imieniu. Takie pełnomocnictwo musi zawierać dane osobowe nasze i osoby upoważnionej, ale należy je także uzupełnić o numer polisy i konkretny zakres spraw, w których decyzję podejmie właśnie osoba upoważniona.

Zabezpieczeni w taki sposób będziemy mogli spokojnie spędzać wakacje nawet w najdalszych zakątkach świata nie martwiąc się o to, że pod naszą nieobecność nieruchomość jest pozostawiona samej sobie.

Leave a reply