O czym pamiętać ubezpieczając mieszkanie?

Ubezpieczamy mieszkania od najrozmaitszych niebezpieczeństw i wydarzeń losowych, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji wyboru takich, a nie innych opcji albo z tego, że jeśli zaniedbamy pewne kwestie (świadomie lub nie), to w momencie konieczności likwidacji zaistniałej szkody możemy się bardzo mocno i nieprzyjemnie zdziwić. Aby tego rodzaju zaskoczeń uniknąć, warto jest przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących ubezpieczania mieszkania.

Przydatne informacje o ubezpieczeniach mieszkań (źródło: Pinterest)

Przydatne informacje o ubezpieczeniach mieszkań (źródło: Pinterest)

Po pierwsze i najważniejsze nie próbujmy oszczędzać za wszelką cenę – dość częstą praktyką pośród właścicieli jest niedoubezpieczanie mieszkania, co generalnie rzecz biorąc polega na świadomym zaniżeniu wartości ubezpieczenia nieruchomości w stosunku do jej realnej wartości (czyli mówiąc inaczej: mieszkanie jest ubezpieczone na mniej, niż jest rzeczywiście warte). Składkę wprawdzie będziemy płacić nieco niższą, jednak jeśli nastąpi poważniejsza szkoda (choćby pożar, w którym mieszkanie czy dom ulegnie całkowitemu zniszczeniu), to ubezpieczyciel wypłaci jedynie tyle, na ile opiewało ubezpieczenie i ani grosza więcej.

Drugi poważny błąd to próba obniżenia wysokości składki poprzez podanie nie do końca zgodnych z prawdą informacji o posiadanych systemach zabezpieczeń – mowa głównie o alarmach, roletach antywłamaniowych i temu podobnych. Tu także możemy wpaść w zastawiona przez samych siebie pułapkę, ponieważ wszystkie systemy, o których informujemy ubezpieczyciela, absolutnie muszą być sprawne i włączone zarówno w chwili zawierania umowy ubezpieczeniowej, jak i w momencie włamania i kradzieży – w przeciwnym razie bowiem powołany przez ubezpieczyciela rzeczoznawca najprawdopodobniej orzeknie wstrzymanie wypłaty odszkodowania.

Po trzecie warto pamiętać o tym, by dostosowywać ubezpieczenie do swych potrzeb i do rzeczywistości: dla osoby posiadającej mieszkanie położone na dziesiątym piętrze ubezpieczenie od stłuczenia szyb jest raczej zbędną ekstrawagancję, natomiast dla kogoś mieszkającego na parterze bardzo przydatną (oby jak najrzadziej) składową posiadanego pakietu ubezpieczeniowego. Wprawdzie w naszym kraju nadal wszystkie mieszkania muszą na przykład być ubezpieczone na wypadek powodzi (choć w wielu przypadkach jest to i tak dość… dyskusyjna konieczność), to jednak ubezpieczenia na okoliczność erupcji wulkanu już raczej nie potrzebujemy – a w wielu pakietach takie ubezpieczenie się znajduje…

Pamiętajmy o powyższych wskazówkach ubezpieczając mieszkanie, a nasze kontakty z ubezpieczycielem (jeśli do nich dojdzie) będą znacznie przyjemniejsze!

Leave a reply