Nowy Ford S-MAX: nie tylko dla rodziny

Dzięki silnikom z wielokrotnie nagradzanej najbardziej prestiżowymi nagrodami serii EcoBoost marka Ford solidnie umocniła swą pozycję jednego z najlepszych producentów aut na świecie. Osiadanie na laurach nie jest jednak (i nigdy nie było) domeną inżynierów pracujących w laboratoriach tego koncernu, co jakiś czas więc świat jest zaskakiwany kolejnymi nowinkami technicznymi lub modelami samochodów, które łączą w sobie tak przeciwstawne (z pozoru, jak się okazuje) kwestie, jak chociażby wszechstronność, wydajność i wygoda. Takim modelem jest na przykład nowy Ford S-MAX, czyli auto należące do kategorii SAV (Sports Activity Vehicle).

Bagaże i torby podróżne pięciu osób stojące pod ścianą

Do nowego Forda S-MAX może się bez problemu zmieścić cała rodzina wraz z bagażami na długie wakacje (źródło obrazka: Pixabay)

Jednym z istotniejszych wyróżników nowego S-MAXA jest fakt zastosowania w nim inteligentnego napędu na wszystkie koła, dzięki czemu nawet jazda po mieszanej nawierzchni jest bezpieczna – system odpowiadający za sterowanie napędem przekazuje odpowiednie dane do pokładowego komputera, a ten dostosowuje ilość przekazywanej na każdą oś mocy do bieżących warunków. Dzięki temu współczynnik przyczepności utrzymuje się na maksymalnym możliwym do uzyskania w danych warunkach poziomie.

Kolejną ważną z perspektywy użytkownika cechą jest bardzo wysoki stopień konfigurowalności układu siedzeń wewnątrz auta, na którą pozytywnie wpływa możliwość składania siedzeń z drugiego i trzeciego rzędu za pomocą przyciśnięcia zaledwie jednego przycisku. Pozwala to optymalnie zaplanować albo dostosować przestrzeń bagażową do aktualnych potrzeb, a to poważny atut – szczególnie w dłuższej podróży.

Nowy S-MAX został wyposażony w szeroką gamę udogodnień i technologii poprawiających bezpieczeństwo – dobrym przykładem jest system Pre-Collision Assist, który wykrywa nie tylko pieszych, ale także pojazdy znajdujące się przed wyposażonym w ten system samochodem, jak również pieszych przekraczających tor jazdy S-MAXA i w razie wykrycia zagrożenia aktywuje hamulce (dając wcześniej szansę na reakcję samemu kierowcy). Na wyposażeniu znajdują się także między innymi systemy ESP, ESC, EBP (automatyczne zwiększanie ciśnienia w układzie hamulcowym), EBA (wspomaganie hamowania awaryjnego), Blind Spot Information, Cross Traffic Alert, HSA (wspomaganie ruszania na wzniesieniach) czy Curve Control i Roll Stability Control (oba wspomagają utrzymywanie samochodu na wybranym torze jazdy).

Również spalanie nowego Forda S-MAX jest więcej niż zadowalające (kliknij) – średnie wartości w cyklu mieszanym wynoszą dla silnika benzynowego 1,5 EcoBoost o mocy 160 KM 6,5 litra/100 km i 5 litrów/100 km dla Diesla 2,0 TDCi o mocy 120 KM.

Podsumowując: nowy S-MAX to ekonomiczne i wygodne auto dla nawet sporej rodziny, które nie zrujnuje portfela i przy okazji zapewni bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfort z jazdy nawet na długich trasach – a to w rodzinnych autach jest przecież najważniejsze.

Leave a reply