Nie opłaca się oszczędzać na ubezpieczeniu mieszkania

Według najnowszych badań statystycznych mniej więcej dwie trzecie nieruchomości mieszkaniowych w naszym kraju jest ubezpieczona – oznacza to, że co trzeci właściciel takiej nieruchomości nie jest w żaden sposób chroniony przed następstwami rozmaitych nieprzewidzianych sytuacji losowych. Bardzo często głównym powodem nieubezpieczenia mieszkania podawanym przez Polaków są względy finansowe, czyli po prostu chęć zaoszczędzenia na rocznej składce.

Najlepiej ubezpieczać nasze mieszkania i domy kompleksowo i zawczasu (źródło grafiki: Pinterest)

Najlepiej ubezpieczać nasze mieszkania i domy kompleksowo i zawczasu (źródło grafiki: Pinterest)

W rzeczywistości jednak tego rodzaju podejście do sprawy jest zwyczajnie niepoważne: bądź co bądź mieszkanie wraz z jego zawartością (w postaci nagromadzonych w nim ruchomości) jest naszym dorobkiem życia, który można bardzo łatwo i bezpowrotnie stracić. Osoby, które ubezpieczyły swe nieruchomości, mogą w takiej sytuacji liczyć przynajmniej na rekompensatę w postaci odszkodowania, „oszczędnisie” takiego luksusu już nie mają.

Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczeniem mogą być objęte nie tylko mieszkania czy domy, ale także pomieszczenia gospodarcze, garaże, a nawet miejsca postojowe. Ponadto w praktycznie każdym towarzystwie możemy ubezpieczyć wartościowe ruchomości znajdujące się w mieszkaniu – ma to o tyle istotne znaczenie, że nierzadko posiadamy drogie i ekskluzywne sprzęty RTV lub na przykład dzieła sztuki, których kradzież lub zniszczenie to niepowetowana strata.

Trzeba również mieć na uwadze, że podstawowy pakiet ubezpieczeniowy zwykle obejmuje następstwa wydarzeń losowych (pożar, uderzenie pioruna, grad, uderzenie statku powietrznego, zalanie, zapadanie i osuwanie się ziemi, huragan oraz deszcz nawalny to standardowy zakres u większości ubezpieczycieli), tak więc od kradzieży, kradzieży z włamaniem czy na przykład dewastacji lub rabunku trzeba posiadaną nieruchomość ubezpieczyć dodatkowo. Doświadczenie pokazuje, że o zabezpieczeniu mieszkania od wyżej wymienionych zagrożeń myślimy przeważnie dopiero po pierwszym tego typu zdarzeniu, czyli zdecydowanie za późno. Dlatego właśnie warto ubezpieczyć nasze „cztery kąty” kompleksowo zanim się taka sytuacja nam przytrafi – tylko wtedy będziemy się czuć we własnym domu naprawdę bezpiecznie.

Leave a reply