Najdroższe OC – dla kawalerów!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojawia się w naszych rozważaniach regularnie i w rozmaitych kontekstach, jednak dzisiejszy jest szczególny – okazuje się bowiem, że według powszechnie powtarzanych opinii kawalerowie to dla firm ubezpieczeniowych z branży komunikacyjnej najbardziej ryzykowni klienci. Trudno w zasadzie powiedzieć, jakie miałyby być przyczyny takiego stanu rzeczy, poza być może nieco większą skłonnością do niefrasobliwych działań (choć, rzecz jasna, jest to sprawa co najmniej dyskusyjna), jednak postanowiłem się przyjrzeć nieco bliżej ofertom kilku popularnych firm, by sprawdzić, czy odzwierciedlają one wspomniane powyżej powszechne przeświadczenie. Wyniki nieco mnie zaskoczyły…

rozbity na drzewie samochód

W przypadku takiej sytuacji nie zawsze opłaca się być kawalerem… (źródło grafiki: Pinterest)

Prawda jest bowiem taka, że znakomita większość towarzystw ubezpieczeniowych nie przywiązuje absolutnie żadnej wagi do stanu cywilnego kierowcy – są jednak i takie, które zwracają na to uwagę i żonatym kierowcom oferują atrakcyjniejsze finansowo ubezpieczenia. Upusty sięgają nawet kilkunastu procent, a to już potrafią być niemałe kwoty. Mało tego: jedno z towarzystw idzie nawet o krok dalej i zniżkę przyznaje dopiero wtedy, gdy kierowca jest nie tylko żonaty, ale posiada również dzieci – w tym przypadku różnica w składce wynosi dobrych kilkadziesiąt złotych!

Z drugiej jednak strony pamiętać trzeba, że i rozpiętość cenowa ofert OC u różnych ubezpieczycieli (bez jakichkolwiek rabatów związanych z wejściem w stan małżeński czy posiadaniem dzieci) bywa dosyć dramatyczna – dla przykładu obecnie pomiędzy najtańszym a najdroższym ubezpieczycielem na rynku różnica ta wynosi grubo ponad 300 złotych. Dodajmy do tego fakt, że zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe mają swoje preferencje jeśli chodzi o klientów i to właśnie z tej „specjalizacji” przeważnie wynikają różnice, o których mowa.

Jakie jest więc najlepsze wyjście, by nie przepłacić? Wystarczy skorzystać z dobrej porównywarki ofert albo wybrać się do zaufanego pośrednika ubezpieczeniowego – tylko wtedy będziemy mieć jako taka gwarancję, że rzeczywiście przedstawiona nam oferta jest jedna z atrakcyjniejszych na rynku w danym momencie.

Leave a reply