Mycie samochodu parą – dla kogo?

Zadbanie o wygląd auta nie jest takie proste, gdy mieszka się w mieście. Instynktowna metoda, by wziąć odpowiednie środki i zabrać się do mycia odpadają, gdy parkujemy przy ulicy albo w podziemnym, betonowym parkingu. Nieładne i nielegalne – mycie nie wchodzi w grę, zostaje myjnia, oferująca zazwyczaj przyzwoitej jakości czyszczenie karoserii czy felg… Oraz pozostawione w starym stanie wnętrze. Odpowiedzią na wiele problemów i niewygód związanych ze współczesnym czyszczeniem samochodu są myjnie parowe. Działają one zazwyczaj w zupełnie inny sposób, niż zwykłe, wielkie, stacjonarne myjnie. Powodem, dla którego zyskują obecnie popularność, są bowiem niskie koszty wstępne prowadzenia takiego biznesu – który wymaga właściwie głównie odpowiedniej maszyny, mieszczącej się czasem do większego pojazdu. „Myjnie” takie są więc najczęściej mobilne – firma może przyjechać w dowolne miejsce do klienta i zająć się jego autem. Mycie parowe samochodu możliwe jest w wielu miejscach, ponieważ odbywa się przy minimalnej ilości wody i środków chemicznych. Konkrety zależą od tego, jaką maszyną operuje myjący i co dokładnie z nią zrobi, ale można oszacować, że na przeciętne mycie auta zużyte zostanie kilka litrów wody, a jeśli chodzi o detergenty – można ich uniknąć, zwłaszcza w przypadku karoserii, choć powinniśmy się spodziewać, że firma użyje jakichś środków, by solidnie wyczyścić koła.

Mycie parowe auta to osobna sztuka. Źródło: Pixabay.com.

Mycie parowe auta to osobna sztuka. Źródło: Pixabay.com.

Z powodu braku użycia „chemii”, myjnie parowe często promują się jako ekologiczne. Dla niektórych będzie to niezłym argumentem, by ich spróbować. Inni zwracają większą uwagę na jakość. Tutaj opinie są mieszane. Dlaczego? Wszystko wskazuje na to, że sama technologia oparta na myciu parą jeszcze nie gwarantuje efektów. Trzeba po prostu umieć to robić. Podczas czyszczenia, mówiąc w uproszczeniu, para „uderza” w powierzchnię, wybijając z niej brud i drobinki, a myjący następnie korzysta np. ze szmatek, by zostawić powierzchnię czystą. Niektórzy uważają, że jakość jest znacznie wyższa, niż w przypadku klasycznej myjni, inni zaś nie są zadowoleni z wizyty. Trzeba więc pamiętać o różnych efektach osiąganych przez osoby zajmujące się tą nowoczesną branżą.

Dużą zaletą mycia parowego samochodu jest uniwersalność tej technologii. Co prawda w zależności od materiału stosuje się optymalnie nieco inne metody, ale ogólnie rzecz biorąc, maszyną parową można czyścić niemal wszystko. Zwłaszcza dobrze sprawdza się ona w przypadku tapicerek i obić, które nie jest łatwo wyczyścić w żaden inny sposób – ani idzie je przecież zdjąć i wytrzepać, ani umyć… Myjnia parowa, w skrócie mówiąc, może odwiedzić cię w domu, wyczyścić na błysk karoserię i koła, potem odświeżyć tapicerkę, by była nie tylko czysta, ale też wolna od większości zapachów i drobinek, w które w nią wsiąkły. A przy okazji może się zająć na przykład kanapą czy dywanem w mieszkaniu. To zalety względem tradycyjnej myjni, a wadą może być dostępność sprawdzonych, polecanych firm czy też cena pojedynczego zabiegu.

Leave a reply