Kilka rad na jesienne podróże

jesien_szkola_auto

Wkroczyliśmy w złotą polską jesień, która swoją zmiennością może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Mało kto bowiem dostrzega zagrożenia, jakie ze sobą niesie.

Zapraszam na kilka jesiennych rad od Skody.

 

WIATR:
zachowajmy szczególną ostrożność podczas wyjeżdżania z terenu osłoniętego lasu i wjeżdżania w teren otwarty. Gwałtowny podmuch wiatru może spowodować zmianę naszego toru jazdy, a w skrajnej sytuacji może nawet doprowadzić do przewrócenia samochodu.

 

LIŚCIE NA DRODZE:
spadające z drzew liście, zalegające na drodze, mogą być zagrożeniem i pułapką dla kierowców. Warstwa liści i nieświadomy zagrożenia kierowca, w połączeniu z sytuacją wymagającą hamowania, mogą doprowadzić do wypadku. Na takiej nawierzchni łatwo wpaść w poślizg, szczególnie, jeśli padał deszcz.

Długość drogi hamowania na takiej nawierzchni będzie podobna do długości drogi hamowania na nawierzchni oblodzonej. Dodatkowo, liście zakrywają nierówności, większe i mniejsze ubytki w drodze.

 

PROBLEMY Z KONCENTRACJĄ:
jesień, to też okres zaburzeń związanych z koncentracją. Bądźmy jednak czujni podczas prowadzenia auta i postarajmy się skierować swoje myśli na drogę. Pozwoli nam to na szybką ocenę sytuacji oraz odpowiednio wczesną reakcję.

 

DESZCZ:
padający deszcz wpływa na widoczność. Przed sezonem jesienno-zimowym wymieńmy wycieraczki na nowe. Jak najlepsza widoczność ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

„Oprócz trudności związanych z ograniczonym widzeniem trzeba zwrócić uwagę na nawierzchnię drogową. W trakcie deszczu łatwo stracić kontrolę nad samochodem, jeśli wjedziemy zbyt szybko w powstałe kałuże. Nasze opony nie nadążą z odprowadzaniem wody i wpadniemy w poślizg. Pamiętajmy też o okresowych zawilgoceniach drogi i zachowajmy szczególnie bezpieczeństwo podróżując nad ranem lub późnym wieczorem” – komentuje Radosław Jaskulski ze Szkoły Auto SKODA.

Wykorzystajmy czas i przygotujmy się do trudnych jesiennych warunków. Nic nie zastąpi wyobraźni, ale warto poświęcić trochę czasu, by przygotować samochód (http://natloku.pl/przygotowanie-samochodu-do-jesieni/) i siebie do wymagającej wysokich umiejętności jesiennej rzeczywistości drogowej.

 

 

Leave a reply