Kiedy wykupić polisę turystyczną?

Wprawdzie sezon wakacyjno-urlopowy teoretycznie dobiega pomału końca, ale to właśnie teraz (i przez najbliższe dwa lub trzy miesiące) coraz większą popularnością wśród Polaków zaczynają cieszyć się regiony, które normalnie w sezonie dosłownie pękają w szwach od nadmiaru turystów z całego świata. Zresztą nie od dziś wiadomo, że wakacje poza sezonem są tańsze, a pogoda zwykle bywa bardziej humanitarna, co też jest dobrym powodem do tego, by z wyjazdem na wymarzone wakacje zaczekać do przysłowiowej ostatniej chwili.

domek na drzewie w egzotycznym kraju

Im bardziej egzotyczne miejsce, do którego jedziemy, tym ważniejsze jest posiadanie polisy turystycznej

Z wykupieniem ubezpieczenia na taki wyjazd czekać nie powinniśmy, ale w przypadku rozmaitych ofert typu „last minute” zwykle bardzo trudno przewidzieć, którą konkretną wybierzemy, a przecież nie ma też większego sensu wykupowanie polisy turystycznej „na zapas”. Na całe szczęście ubezpieczenie tego rodzaju w wielu towarzystwach możemy wykupić za pośrednictwem Internetu, a co za tym idzie wcale nie musimy fizycznie być w Polsce w chwili dokonywania zakupu, aby zaczęło ono działać.

Nie znaczy to jednak, że nie ma tu pewnego niebezpieczeństwa, nie wynika ono jednak z tego, że zakresy polis wykupionych w kraju różnią się czymkolwiek od polis kupionych przez Internet (bo są identyczne pod każdym względem). Pewnego rodzaju trudnością może być fakt, że zazwyczaj tego rodzaju transakcje wymagają określonej ilości czasu (czyli okresu karencji), by polisa mogła zostać uruchomiona. W zdecydowanej większości przypadków karencja ta wynosi od trzech do pięciu dni roboczych, ale można również trafić na oferty z karencją zaledwie jednodniową. Trudno tu jednoznacznie wyrokować, czy taka polisa będzie lepsza czy gorsza, bo to akurat zależy wyłącznie od szczegółowych warunków zawartych w umowie, nie ulega natomiast najmniejszej wątpliwości, że z zapewnianej przez nią ochrony będziemy mogli cieszyć się szybciej.

W niektórych przypadkach czas ma kluczowe znaczenie i wtedy warto zastanowić się nad polisami z karencją jednodniową, ale w normalnych warunkach można spokojnie zaczekać kilka dni na uruchomienie się polisy – zawsze bowiem jest lepiej mieć jakieś ubezpieczenie turystyczne (nawet jeśli jego warunki nie są według nas tak atrakcyjne, jak oferta możliwa do wykupienia przed wyjazdem) niż liczyć na to, że nic złego się nam podczas wakacji nie przytrafi…

Leave a reply