Jakimi motocyklami może jeździć kierowca z kategorią B?

Chociaż z racji na miejski tryb życia prawo jazdy kategorii B nie jest już aż takim obowiązkiem, jakim może było kiedyś, to nadal jest podstawą dorosłego życia dla wielu osób i pracodawców, a ponadto – inaczej niż niegdyś – uzyskują je równie powszechnie mężczyźni oraz kobiety. Podstawowy powód wszyscy znamy: aby jeździć typowym samochodem osobowym, czyli tym środkiem lokomocji, który wypełnia w ogromnej większości nasze ulice. Większość z nas wie doskonale, nawet jeśli nie ma prawa jazdy, że właśnie kategoria B pozwala na ten najczęstszy typ pojazdu, a na inne trzeba mieć często osobne pozwolenia. I to wszystko prawda, ale z tego wszystkiego zapomnieć można, że wiele typów samochodów, ale i jednośladów można posiadając „podstawowe” prawo jazdy obsługiwać. Trzeba jednak zazwyczaj znać różnorodne warunki, które dają faktycznie taką możliwość w świetle przepisów. Często są one związane z dopuszczalną masą całkowitą, czyli dmc danego pojazdu.

Motocykl do 125 - jest dostęny każdemu doświadczonemu kierowcy z kategorią B. Źródło: Pixabay.com.

Motocykl do 125 – jest dostęny każdemu doświadczonemu kierowcy z kategorią B. Źródło: Pixabay.com.

Samochody, którymi można jeździć mając kategorię B, posiadają dmc do 3,5 tony. Można powiedzieć, że w praktyce taka jest dla wielu osób różnica pomiędzy autem osobowym a ciężarowym czy busem, aczkolwiek pod względem techniki – wiele typów pojazdów może „zmieścić się” poniżej 3,5 tony dmc, w tym różnorakie furgony, busy, pojazdy o zastosowaniu towarowym. Warto jednak pamiętać o dodatkowym ograniczeniu, że kierowca kategorii B może wieźć ze sobą najwyżej do 8 osób. Jeśli w aucie włącznie z kierowcą jest 10 lub więcej osób, to w grę wchodzi już inne prawo jazdy, a także dodatkowe regulacje, dotyczące np. mierzenia czasu pracy. To głównie tyle z ograniczeń dotyczących samochodów. Warto pamiętać o przyczepie – suma dmc jej oraz samochodu również ma nie przekraczać 3,5 tony, by można było z nią jeździć bez dodatkowych pozwoleń. Dmc auta musi też być wyższe niż przyczepy (konkretnie, wyższe co najmniej o 33%). Jeśli przyczepa jest lekka (dmc do 750 kg), można z kolei z nią jeździć bez względu na rodzaj pojazdu. Teoretycznie jest więc możliwa w tym przypadku jazda z „łącznym” dmc 4,25 tony.

Co z motocyklami? Otóż aby nimi jeździć, potrzebne jest posiadane prawa jazdy kategorii B przez trzy lata. Jeśli jeździmy oficjalnie od dłuższego czasu – możemy wsiąść na motocykl o pojemności do 125 ccm. Byle by nie był zbyt dynamiczny – stosunek mocy do wagi musi nie przekraczać 0,1 kW/kg. Typowe motocykle „dla początkujących” zazwyczaj w pełni się w tej normie mieszczą, ale nie zawsze. Warto też wspomnieć, że mając prawo jazdy kat. B pojeździć można odpowiednio małymi czterokołowcami, a także ciągnikami rolniczymi z różnymi maszynami – byle nie była to przyczepa o dmc większym od 750 kg.

Leave a reply