Jaką nawigację do samochodu wybrać?

Z każdym rokiem podróżowanie po nazym pięknym kraju staje się coraz łatwiejsze dzięki zwiększającej się ilości dróg szybkiego ruchu oraz ogólnej poprawie jakości nawierzchni nawet na mniej uczęszczanych trasach. Największym kłopotem jednak bywa zwykle dotarcie pod właściwy adres, szczególnie w sytuacji, gdy miejsce docelowe znajduje się daleko od znanych nam okolic. Tu jednak z pomocą przychodzi nam współczesna technologia: dzięki sieci satelitów GPS możemy bez szczególnego wysiłku dotrzeć do dowolnego miejsca, o ile tylko znajduje się ono w bazie adresów naszego GPS-a. Czy warto jednak się zaopatrywać w dedykowane urządzenie w dobie coraz to potężniejszych smartfonów?

wosjkowy kompas

Czasy nawigacji przy pomocy tego rodzaju urządzeń odeszły już niemal w niepamięć – dziś używamy do tego celu smartfonów (źródło grafiki: Pinterest)

Według mnie (a przypuszczam, że zgodzi się ze mną wielu innych kierowców) nie opłaca się skórka za wyprawkę – standardowa nawigacja GPS wprawdzie doprowadzi nas na miejsce i zwykle ma bazy danych aktualizowane regularnie i z dużą częstotliwością, jednak z punktu widzenia kierowcy istnieją zdecydowanie lepsze rozwiązania. Wystarczy posiadać dobry smartfon z wystarczającym zapasem miejsca w pamięci wewnętrznej, aby zainstalować którąś z aplikacji nawigacyjnych przeznaczonych dla tego rodzaju urządzeń. Jedna z najpopularniejszych, czyli Janosik, nie tylko pokazuje drogę, ale przede wszystkim ostrzega przed znajdującymi się w okolicy fotoradarami i patrolami policji (co w zasadniczy sposób przekłada się na ilość posiadanej przez nas gotówki), a także pokazuje natężenie ruchu na danym odcinku, dzięki czemu możemy łatwiej znaleźć alternatywną trasę dojazdu i nie stać w korkach.

Jeśli więc zastanawiacie się nad zakupem nawigacji samochodowej, to zamiast inwestować w nią kilkaset złotych lepiej kupcie porządnego smartfona i uchwyt na niego do auta – cenowo wyjdzie praktycznie na to samo, a przecież smartfona można używać też do rozmów z bliskimi nam osobami oraz do surfowania w sieci – tego nie potrafi żadna znana mi nawigacja GPS…

Leave a reply