Jak ubezpieczyć luksusowy samochód?

Z wykupieniem ubezpieczenia dla standardowego samochodu przeważnie nie ma najmniejszych problemów – wystarczy udać się do dowolnego ubezpieczyciela, wypełnić odpowiednie papiery, opłacić składkę i sprawa załatwiona, jednak w przypadku samochodów luksusowych lub rzadkich sprawa wygląda nieco inaczej, bo w grę wchodzą nierzadko ogromne kwoty. Jeśli więc posiadamy drogi, luksusowy samochód, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Podstawową sprawą jest fakt, że składka będzie diametralnie odbiegać od tego, co płacą właściciele typowych, masowo produkowanych aut: jednym z powodów jest to, że na przykład w przypadku szkody całkowitej (czyli zniszczenia pojazdu) suma odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela będzie ogromna, siłą rzeczy więc i składka musi być do niej adekwatna. Często zdarza się także, że nawet jeśli ubezpieczyciel przyjmie nasze luksusowe auto do ubezpieczenia, to umowa wyraźnie precyzuje, że drobne szkody estetyczne naprawia właściciel na własną rękę i na swój koszt, co również jest zrozumiałe w kontekście całkowitej wartości wozu.

Ford Mustang Fastback, rocznik 1967

Ten Ford Mustang Fastback z 1967 roku zdecydowanie kwalifikuje się do ubezpieczenia jako auto o dużej wartości (źródło grafiki: Pinterest)

Najbardziej realnym zagrożeniem dla aut luksusowych jest mimo wszystko kradzież, wciąż bowiem istnieją rynki zbytu, na których istnieje możliwość „zniknięcia” nawet najbardziej unikatowego modelu samochodu – wielu kolekcjonerów (zwłaszcza z krajów, z którymi Polska nie ma możliwości współpracy w zakresie ścigania przestępców) wciąż „zamawia” nowe okazy do kolekcji właśnie w Europie Środkowej i Wschodniej.

Dodatkowo powstaje także kwestia ewentualnych napraw szkód częściowych – nawet w przypadku typowych samochodów luksusowych (nawet w rodzaju Lexusa, o autach bardziej egzotycznych i rzadkich nie wspominając) koszty napraw są zdecydowanie wyższe niż samochodów klas niższych, co również bezpośrednio przekłada się na wysokość składki. Te właśnie względy sprawiają, że dla właścicieli samochodów wysokiej klasy albo unikatowych ubezpieczyciele nie mają z góry przygotowanych pakietów i ofert: każda tego rodzaju umowa jest negocjowana indywidualnie, a jej zakres dopasowywany jest do potrzeb i wymagań danej osoby w taki sposób, aby usatysfakcjonować obie strony. Jednego możemy być jednak zawsze pewni, kiedy ubezpieczamy taki samochód: nasza składka będzie zdecydowanie wyższa od składek przeciętnych kierowców.

One comment on “Jak ubezpieczyć luksusowy samochód?

  1. kowal

    Ej a na takiej porownywarce ubezpieczen jak wygodnie.pl to tez mozna znaleźć oferty dla luksusowych aut? Chyba tak, co?

Leave a reply