Jak oszczędzić na ubezpieczeniu?

Co jakiś czas pojawiają się w mediach doniesienia na temat rozmaitych oszustw, których dopuszczają się polscy kierowcy, aby zaoszczędzić choć trochę na ubezpieczeniu samochodu. I choć kary za tego rodzaju przestępstwa zwykle są dotkliwe, to jednak wcale nie powstrzymuje to innych od prób pójścia w ślady tych, którym się „udało”. Zasadniczy problem tkwi jednak wcale nie w wysokości opłat ubezpieczeniowych, ale w tym, że można zaoszczędzić w inny sposób. Jak?

wiele polskich banknotów o wysokich nominałach

Zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu można na wiele sposobów (źródło grafiki: Pixabay)

Jednym ze sposobów jest taki wybór samochodu, żeby opłaty ubezpieczeniowe za niego były niskie – jeśli mowa o obowiązkowym OC, to jego wysokość jest w dużym stopniu uzależniona od pojemności silnika, więc siłą rzeczy najbardziej opłaca się mieć auto z relatywnie niedużym silnikiem. Przy obecnej sytuacji na rynku jest z czego wybierać: bardzo dobrą ofertę ma choćby Skoda (sprawdź), która uruchomiła wyprzedaż rocznika 2015 i ceny są naprawdę przystępne dla przeciętnego Kowalskiego.

W przypadku AC nie jest już może tak prosto z oszczędnościami, ale też się da – w tym przypadku kluczowe jest odpowiednie oszacowanie wszystkich parametrów ubezpieczanego samochodu: pojemność silnika nadal ma znaczenie, ale nie jest już najważniejszym wyznacznikiem wysokości opłat, bo w grę wchodzi również przebieg, stan techniczny, bezwypadkowa jazda i ine czynniki. Tu najistotniejsze jest skorzystanie z dobrego kalkulatora ubezpieczeniowego, aby wybrać najlepszą dostępną w danym momencie ofertę na rynku.

Ponadto warto pamiętać, że dokładny zakres ubezpieczenia wybieramy sami, możemy więc bardzo konkretnie zaplanować wysokość ostatecznej opłaty za AC – auto casco jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym, co samo w sobie sprawia, że bardzo niewielu kierowców decyduje się na wykupienie go. Jeśli zatem mamy w planach zakup AC, to koniecznie musi to być wybór przemyślany i spersonalizowany, a z pewnością będzie się nam opłacać.

Leave a reply