Ikony parkowania

pierwszy parkometr_plainshumanities.unl.edu
5 najciekawszych (moim zdaniem) wydarzeń związanych
z parkingiem i parkowaniem.

 

Pierwszy parkometr
Pierwszy parkometr został zainstalowany 16 lipca 1935 roku w Oklahoma City. Jego  twórcą był Carl C. Magee.
Nazwa parkometru została zaś użyta po raz pierwszy 13 maja tego samego roku i brzmiała w języku oryginalnym coin controlled parking meter. Urządzenie miało pomóc w zmniejszeniu korków w centrum miasta dzięki ograniczeniu czasu postoju samochodów.

 

 

 

 

Międzynarodowy dzień PARK(ingu)
parking day
International PARK(ing) Day jest  wydarzeniem globalnym, w którym mieszkańcy miast, artyści
i aktywiści współpracują ze sobą w tworzeniu “mini parków” na miejscach parkingowych. Projekt debiutował w San Francisco w 2005 roku. Obchodzony jest w trzeci piątek września. Jego misją jest zwrócenie uwagi na potrzebę zwiększania w miastach miejsc zielonych, których ilość topnieje na rzecz parkingów. Zwolennicy domagają się w ten sposób znalezienia kompromisu, by zaspokoić potrzeby zarówno mieszkańców, jak i kierowców.

 

Równanie na idealne parkowanie

wzór na parkowanie

Wzór pomagający ocenić, czy nasz samochód zmieści się na wybranym przez nas miejscu parkingowym. Równanie stworzył  profesor Simon Blackburn (matematyk z Uniwersytetu London’s Royal Holloway College) we współpracy z firmą Vauxhall Motors.
Szybciej będzie chyba stanąć dalej niż rozwiązywać niniejsze równanie 😉

 

Największy parking na świecie
największy parking na świecie West-Edmonton-Mall

Najwięcej miejsc parkingowych, mieści bowiem 20 000 samochodów, posiada centrum handlowe West Edmonton Mall w kanadyjskim Edmonton.
Ciekawe czy w okresie świątecznej gorączki zakupowej starcza miejsc dla wszystkich 😉

 

Miejsca parkingowe dla pań
parking dla pań_galeria malta
Najbardziej znane z wyznaczania specjalnych miejsc parkingowych dla kobiet są Niemcy, Chiny oraz Korea. Parking dla pań mają również Polacy; pierwszy powstał 24 marca 2010 roku w Poznaniu na wielopoziomowym parkingu Galerii Malta. Zmotoryzowane panie mają przeznaczonych wyłącznie dla siebie 200 miejsc.

Leave a reply