Hamowanie awaryjne, czyli Ford Focus dba o bezpieczeństwo

Nowy Ford Focus

Pamiętacie, jak bawiąc się za dzieciaka samochodami Transformers marzyło się o takim kumplu? Obecnie przestrzeń wyobraźni jeszcze bardziej rozbudowuje film. Ciekawe jaki wkład w dokonania inżynierów Forda miały ochraniające swoich właścicieli Autoboty? Nowy Focus z pewnością nie podjedzie po nas do wyjścia z galerii, zadba jednak o nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Dlaczego w kwestii nowych technologii Forda przywołuję Transformersy? Takie skojarzenie wywołała u mnie reklama nowego Focusa prezentująca system Active City Stop. Jest to nic innego jak hamowanie awaryjne mające na celu ochronę kierowcy oraz pasażerów. Wraz z pozostałymi dokonaniami technologicznymi, jak kontrola pasa ruchu, monitorowanie martwego pola widzenia w lusterku, a nawet „obserwowanie” koncentracji kierowcy służy budowaniu poczucia, jakoby nasze auto czuwało nad naszym bezpieczeństwem.

Czy rzeczywiście nowe funkcjonalności Focusa sprawdzają się podczas codziennej jazdy?

Hamowanie awaryjne (system zapobiegający kolizjom przy małych prędkościach – ACS) działa przy prędkości do 30 km/h. Kto, prócz naprawdę aktywnego rowerzysty jeździ z taką prędkością? Ano wszyscy ci, którzy rano chcieliby pędzić do pracy, a muszą stać w korkach. Wtedy bowiem najczęściej dochodzi do kolizji. Czujniki podczerwieni nieustannie kontrolują dystans do samochodu jadącego z przodu. Dumny posiadacz Focusa nie musi zatem przejmować się, że jest zaspany – jeżeli nie zareaguje w porę, system znajdujący się w jego aucie automatycznie uruchomi hamulce.

Co z tymi, którzy zmęczeni siadają za kierownicę, a ich prędkość zdecydowanie nie mieści się w 30 km/h? I tu Ford znalazł rozwiązanie. System monitorowania koncentracji kierowcy po wykryciu jej spadku, co prawda nie przerwie jazdy, ale zakomunikuje zagrażającą sytuację sygnałem dźwiękowym oraz ostrzegającymi ikonami.

Żółte Camaro walczące z Decepticonami to nie jest, ale nowy Focus jest dowodem na to, że rozwiązania technologiczne pojawiające się w samochodach znacząco zwiększają bezpieczeństwo pasażerów.

Miejmy tylko nadzieję, że innowacje nie rozleniwią kierowców i  nie wpłyną na spadek ich umiejętności.

 

Hamowanie awaryjne_Ford

Leave a reply