Ekonomia i ekologia w nowoczesnych samochodach

Coraz bardziej rygorystyczne wymagania stawiane są producentom samochodów. Dotyczą one zakresu emisji do atmosfery substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Wymagania te sprawiają, że w branży motoryzacyjnej pojawiają się coraz bardziej innowacyjne rozwiązania techniczne, które mają za zadanie nie tylko pomóc w spełnieniu wymogów, ale także zredukować koszty eksploatacji samochodu. Najważniejsze jest zaś to, aby zmniejszenie ilości szkodliwych emisji nie wpłynęło negatywnie na komfort jazdy ani na osiągi auta. Pogodzenie ze sobą tych dwóch spraw nie jest wcale zadaniem łatwym.

logo technologii ford econetic

Ford ECOnetic to cały zespół technologii poprawiających wydajność i ekologię wszystkich aut marki Ford (źródło grafiki: Pinterest)

We właściwy sobie, nietuzinkowy sposób do sprawy podeszli specjaliści Forda, którzy oprócz konstruowania samych jednostek napędowych (zarówno benzynowych, jak i napędzanych ropą) opracowali szereg rozwiązań poprawiających ekonomię paliwową samochodów tej marki. W sposób bezpośredni, bądź pośredni. Całościowo działania te określane są jako technologia Ford ECOnetic. Najlepszym dowodem na to, że przynoszą one konkretne efekty, jest nagrodzenie opracowanego w jej ramach jednolitrowego, trzycylindrowego silnika Ford EcoBoost po raz czwarty z rzędu prestiżowym tytułem „Międzynarodowego silnika roku” oraz kilkoma innymi wyróżnieniami przyznawanymi między innymi za wdrażanie przełomowych technologii do produkcji masowej.

Na uwagę zasługują również inne składowe projektu ECOnetic, jak chociażby przekładnia Ford PowerShift (łącząca najlepsze cechy przekładni manualnych i automatycznych, czyli wydajność i wygodę użytkowania), system Auto-Start-Stop czy system inteligentnego ładowania akumulatorów, dzięki któremu ładowanie odbywa się wyłącznie wtedy, gdy samochód nie przyspiesza. Ciekawie przemyślana jest także krata wlotu powietrza, posiadająca aktywną przesłonę (co również zmniejsza zużycie paliwa podczas jazdy, a dodatkowo poprawia aerodynamikę samochodu) czy elektryczny układ wspomagania kierownicy. Z perspektywy kierowcy chcącego jeździć tak ekonomicznie, jak to tylko możliwe, bardzo dużą pomocą jest system Ford Eco Mode – nie tylko podaje on najistotniejsze informacje dotyczące bieżącego stopnia ekonomiki jazdy, ale też podpowiada, w jakim momencie zmienić bieg, aby zużywać minimalną ilość paliwa.

Nic więc dziwnego, że samochody marki Ford są powszechnie uznawane za najbardziej ekonomiczne auta w swojej klasie, a ich sprzedaż sukcesywnie rośnie. I póki co nie zanosi się na to, żeby ktokolwiek był w stanie tę silną pozycję Forda na rynku w jakikolwiek sposób osłabić.

Po więcej informacji o technologii Ford EConetric zapraszam tutaj.

Leave a reply