Dlaczego wykupienie OC jest obowiązkowe?

Konstruktorzy, inżynierowie i projektanci nowoczesnych aut nie od dziś starają się zbudować samochód tak bezpieczny, jak to tylko możliwe. Zasadniczy problem tkwi w tym, że póki co każde auto musi być prowadzone przez człowieka, a więc istotę omylną. To właśnie człowiek stanowi największe zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego i najczęściej to właśnie czynnik ludzki zawodzi, co zwykle skutkuje wypadkiem samochodowym lub w najlepszym razie stłuczką. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie systemy bezpieczeństwa nie uchronią nas przed wszystkimi potencjalnymi niebezpieczeństwami grożącymi nam w ruchu drogowym. Warto zawsze mieć ten fakt na uwadze.

stłuczka samochodów

W takiej sytuacji OC będzie jak znalazł…

Niezależnie od przyczyn w takiej sytuacji bardzo przydaje się posiadanie wykupionej polisy OC, ponieważ to właśnie z niej będą pokrywane koszty napraw. Tymczasem jednak okazuje się, że około 250 000 polskich kierowców jeździ bez OC pomimo tego, że jego wykupienie jest obowiązkowe – tak wynika z badań przeprowadzonych około połowy roku 2014 na zlecenie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to liczba bardzo wysoka i z roku na rok rośnie, co jest o tyle zatrważające, że większość kierowców (około 80%) nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, że grozi im odpowiedzialność finansowa nawet wtedy, gdy spowodują wypadek jadąc nienależącym do siebie autem bez wykupionego OC. Przypomnijmy, że kwoty regresu (czyli zwrotu kosztów poniesionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) sięgają średnio 10 000 złotych (rekord to ponad 1,5 miliona złotych), natomiast koszt rocznego ubezpieczenia OC (kliknij) to zaledwie około 500 złotych – w kontekście tych danych niechęć do wykupowania obowiązkowego bądź co bądź OC jest co najmniej niezrozumiała.

Na szczęście UFG wdraża coraz skuteczniejsze sposoby odnajdywania i karania kierowców, którzy „zapomnieli” opłacić obowiązkowe ubezpieczenie samochodu za dany rok – automatyczny system przeszukuje kilka rozmaitych baz danych pod kątem osób, co do których może zaistnieć podejrzenie, że nie wykupiły OC. W takim przypadku wysyłane jest powiadomienie, jeśli natomiast kierowca nie będzie mógł potwierdzić opłacenia składki, zostaje na niego nałożona grzywna w wysokości około 3500 złotych. Krótko mówiąc nie opłaca się nie opłacać OC…

Leave a reply