Dlaczego warto ubezpieczyć budowę na okres zimowy?

Spora grupa Polaków decyduje się na wybudowanie swojego wymarzonego domu zamiast kupować gotowe mieszkanie w bloku – zalety posiadania wolnostojącego domu są oczywiste chyba dla każdego, jednak zanim uda się nam zamieszkać „na swoim”, może się okazać, że zainwestujemy w powstający budynek znacznie więcej, niż początkowo planowaliśmy i to nie dlatego, że koszty materiałów wzrosły, tylko z powodu niesprzyjającej aury.

dom w budowie

Budowę na takim etapie zawsze warto ubezpieczyć na okres zimowy (źródło grafiki: Pinterest)

Nie bez powodu większość fachowców z branży budowlanej chce przynajmniej zadaszyć daną inwestycję przed nadejściem zimy – usterki wywołane przez zamarzającą w szczelinach murów wodę są bardzo często katastrofalne w skutkach. Rynny i dachy powinny być w pełni funkcjonalne najpóźniej wczesną jesienią, bo tylko wtedy skutecznie zabezpieczą inwestycję.

Nie tylko jednak woda z opadów atmosferycznych stanowi poważne zagrożenie dla murów: warto dopilnować, aby fundamenty były w odpowiedni sposób zabezpieczone przed wilgocią, bo jeśli o to nie zadbamy, koszty naprawy popękanych od mrozu fundamentów będą wręcz astronomiczne.

Jeśli udało się budowę zamknąć (jest dach, okna i drzwi), koniecznie pamiętajmy, żeby przez zimę nasz nowy dom ogrzewać i wentylować nawet jeśli wprowadzać się będziemy dopiero na wiosnę – jeśli ściany zawilgotnieją z powodu braku wentylacji, wprowadzić się będziemy mogli po ich osuszeniu, czyli zwykle o kilka miesięcy później.

Dlatego właśnie warto pomyśleć o zabezpieczeniu nieukończonej budowy przed skutkami rozmaitych zdarzeń losowych oraz wypadków, można także wziąć pod uwagę ewentualność włamania i okradnięcia budowy.

Na rynku obecnie tego rodzaju ubezpieczenia są oferowane przez wielu ubezpieczycieli i tylko od nas zależy, na którą konkretnie ofertę się zdecydujemy – pamiętajmy jednak, by w miarę możliwości maksymalnie ja dopasować do naszych możliwości finansowych i realiów samego miejsca: po co na przykład wykupować pakiet ochrony przed powodzią, jeśli budujemy dom na szczycie najwyższego wzgórza w okolicy?

Warunkiem podstawowym zawarcia tego typu ubezpieczenia jest zawsze posiadanie pozwolenia na budowę, co jest doskonałym powodem do tego, by wszystkie nasze inwestycje budowlane przeprowadzać legalnie i w zgodzie z obowiązującym prawem.

Leave a reply