Czy warto kupować nowy samochód z instalacją gazową?

Kiedy wiele lat temu pojawiły się w Polsce po raz pierwszy auta z instalacją gazową, nikt chyba nie przypuszczał, że losy tego ciekawego wynalazku będą tak burzliwe, a kontrowersje wokół jego stosowania tak wielkie. Niezaprzeczalnym faktem jest, że instalacja gazowa w samochodzie może być opłacalna, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, komu konkretnie się zakup takiego auta „kalkuluje”.

człowiek tankujący gaz LPG do samochodu

LPG znów zaczyna być popularne w Polsce (źródło grafiki: Pinterest)

Najczęściej można spotkać się z powszechną w Internecie opinią, że jeśli jeździmy raczej dużo (czyli co najmniej 20 tysięcy kilometrów rocznie), to instalacja gazowa ( sprawdź ) ma sens. Jeśli zaś auta używamy sporadycznie i na krótkich dystansach, to nawet nie warto sobie zawracać głowy LPG, bo tylko będziemy dokładać. W obecnych realiach prawda jest nieco bardziej skomplikowana choćby z tego prostego powodu, że oprócz „paliwożerności” danego samochodu istotna jest również jego przyjazność dla środowiska naturalnego – a w tej dziedzinie samochody z LPG nie mają sobie równych (poza, rzecz jasna, samochodami stricte elektrycznymi).

Bardzo dobrym przykładem są instalacje LPG fabrycznie montowane w kilku modelach Skody. Za ich powstanie i działanie odpowiada firma Landi Renzo, znana z nietuzinkowego podejścia do realizowanych przez siebie projektów. W przypadku LPG dla Skody postanowiono opracować zupełnie od zera instalacje dla poszczególnych modeli, dzięki czemu instalacje te są wydajniejsze, a to z kolei skutkuje wyższym współczynnikiem proekologiczności oraz niższymi wydatkami dla użytkowników takiego auta.

Opinie na temat Landi Renzo i instalacji LPG produkcji tej firmy w samochodach Skody są w przytłaczającej większości pozytywne, co samo w sobie jest znaczące. Innym bardzo dobrym powodem przemawiającym za zakupem nowej Skody z instalacją gazową powinien być fakt, że nabywając takie auto nie musimy się w ogóle przejmować takimi kwestiami jak homologacja i legalizacja danej instalacji, jest to bowiem element już w nim obecny, a nie dodany. Bardzo wygodna sprawa w momencie ubezpieczania samochodu.

Podsumowując: we współczesnych realiach kupno nowego auta z LPG jest decyzją dobrą z perspektywy ekonomicznej (bo płynny gaz nadal jest o wiele tańszy od benzyny czy oleju napędowego) i ekologicznej (bo LPG praktycznie nie zatruwa środowiska naturalnego). A jeśli dodać do tego działania Unii Europejskiej, zmierzające do jeszcze większego obostrzenia norm emisji dwutlenku węgla do atmosfery, wydaje się, że już niedługo instalacje gazowe w samochodach będą przeżywać swój renesans…

Leave a reply