Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach na życie?

W naszym kraju ubezpieczenia na życie stają się coraz popularniejsze i coraz większa liczba osób z nich korzysta. Niezbitym faktem jest jednak, że nawet w gronie posiadaczy tego rodzaju polis jest spory odsetek ubezpieczonych, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z jego pełnego zakresu czy innych istotnych zapisów znajdujących się w umowie. Wynika to przede wszystkim z tego, że Polacy najczęściej wcale nie czytają lub jedynie pobieżnie zapoznają się z podpisywanymi dokumentami ubezpieczeniowymi. Z tego względu poniżej przedstawiamy kilka interesujących informacji na temat ubezpieczeń na życie.

matka z dzieckiem bawiące się na trawniku

Ubezpieczenie na życie możemy wykupić także dla najmłodszych członków naszej rodziny (źródło grafiki: Pinterest)

Warto pamiętać, że ubezpieczenie na życie tym się różni od umów kredytowych, że przeważnie nie obowiązują w nich limity wiekowe lub są one bardzo wysokie. Dla przykładu żadna poważna instytucja finansowa nie udzieli kredytu lub pożyczki osobie w wieku 65 lat, natomiast ubezpieczenie na życie osoba ta wykupi bez większych problemów – rzecz jasna nie w każdym towarzystwie, ale takich ofert jest mimo wszystko całkiem sporo na rynku.

Wielu ubezpieczonych zapomina, że praktycznie wszyscy ubezpieczyciele podczas weryfikacji rzeczywistego stanu zdrowia klienta stosują tak zwaną ochronę tymczasową, dzięki której nawet w przypadku, gdy ubezpieczony straci życie w wyniku nieszczęśliwego wypadku w okresie weryfikacyjnym (z reguły trwa on do 90 dni), odszkodowanie zostanie wypłacone. Ochrona tymczasowa obowiązuje już od następnego dnia po podpisaniu umowy i po opłaceniu wymaganej składki.

Jedną z częstszych wątpliwości w przypadku realizacji wypłaty środków z tytułu ubezpieczenia na życie jest kwestia, czy od odszkodowania pobierany jest podatek? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ tego rodzaju świadczenia są ustawowo wyłączone z opodatkowania na takiej samej zasadzie, jak darowizny oraz spadki.

Istnieją ubezpieczenia na życie, których zakres obejmuje również ochronę dzieci – w przypadku niektórych ubezpieczycieli w tego rodzaju umowach znajdują się także zapisy dotyczące zapewnienia dziecku zabezpieczenia finansowego w chwili, gdy jedno z rodziców straci życie lub stanie się inwalidą w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Szczegóły różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale warto pamiętać o tej opcji wykupując ubezpieczenie dla naszych pociech.

Leave a reply