Co tworzy idealny wystrój wnętrza auta?

Wiadomo, że koneserzy samochodów doceniać mogą co prawda piękno zewnętrzne, ale najważniejsze jest dla nich to, co w środku – i tym razem nie chodzi nam o silniki oraz napędy. Wyposażenie wnętrza to ten jeden aspekt działania auta, który przy długotrwałym używaniu może stać się wręcz najistotniejszym, regularnie dostarczając przyjemności – i po prostu mniej zmęczenia podczas jazdy. Temat ten na pewno dochodzi do głosu podczas długich podróży, dlatego też auta nakierowane na takowe często będą posiadały wyjątkowo „dopasione” wnętrze względem samochodów miejskich, które służą częściej głównie do dojazdów do pracy i pod tym kątem są optymalizowane. Nie da się ukryć – im droższe auto, tym większe szanse, że kierowca zatopi się w fotelu komfortowo. Nie bez powodu w Wielkiej Brytanii na samochody o wyjątkowo przestrzennym wnętrzu (i typowo pojemności od 2 do 4 litrów) mówi się „executive car” – co można przetłumaczyć jako „auto dla szefa”. Różni producenci potrafią jednak czasem udowodnić, że ergonomia foteli, zastosowanie przyjemnych dla oka i dla ciała materiałów czy wygodna i przydatna elektronika nie muszą być ograniczone dla „executive’ów” i mogą znaleźć miejsce zarówno w sedanach, jak i hatchbackach, minivanach, pickupach czy crossoverach.

wnętrze V90cc

Styl i wygoda to podstawowe aspekty każdego detalu dobrego wnętrza. Źródło: Pixabay.com.

Co tworzy wnętrze wyjątkowo doskonałym? Tutaj zawsze będą różne gusta, zwłaszcza jeśli chodzi o elektronikę. Niektórzy doceniają ekrany dotykowe, inni wolą sterowanie przyciskami i pokrętłami, bo łatwiej jest nim precyzyjnie operować bez odwracania wzroku od innych rzeczy, które warto obserwować podczas jazdy. Wśród najnowszych modeli, jednym z synonimów wygody stały się przeznaczone do dłuższych podróży „executive’y” Volvo, z których jednym z nowszych jest V90cc (tutaj). Na jego przykładzie zobaczyć można, jak wiele detali można producent może brać pod uwagę, chcąc podnieść standard wnętrza. Kluczowymi wśród nich są oczywiście fotele – oprócz dobrej budowy i materiału dochodzić może zastosowanie wielu metod regulacji, ogrzewania, ochładzania i masażu. Do tego dochodzi elektronika – system operacyjny wymagający tyle uwagi w projektowaniu, co smartfon, a także nagłośnienie (w przypadku tego auta zastosowano sprzęt znanej audiofilom firmy Bowers & Wilkins – inni producenci aut mogą również sięgać po współpracę z tego typu profesjonalistami). Szwedzi zastosowali minimalistyczny design, tak więc w tym przypadku sterowanie opiera się w niewielkiej mierze na wystających przyciskach i pokrętłach – rozwiązanie więc nieco kontrowersyjne, ale bez wątpienia stylowe.

Pod względem mechaniki działania czy emisji zanieczyszczeń, dzisiaj produkowane auta ze względu na spełnianie różnych standardów niemal co do jednego prezentują dobry poziom – a jednak w przypadku wygody wnętrza jest już inaczej, i łatwo trafić na auta po prostu znacznie słabsze pod tym względem. Dlatego temat wyposażenia wnętrza samochodu może być dziś jednym z najistotniejszych dla miłośników czterech kółek

Leave a reply