Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla rolników?

Rolnicy traktowani są w polskim prawie nieco inaczej, niż większość zawodów, co w niektórych aspektach bywa uznawane za zaletę i zachęca do dołączenia do płatników KRUS-u, ale też wiąże się z pewnymi nieoczywistymi z zewnątrz obowiązkami. W ten zakres wchodzą na pewno obowiązkowe do wykupienia ubezpieczenia, których brak jest karany. Podstawowym z nich jest OC, które większości zobowiązanych do płacenia na pewno jest dobrze znane – aby ułatwić dochodzenie rekompensaty osobom poszkodowanym, ubezpieczenie to wprowadzono jeszcze w latach 70. XX wieku, a obecnie jego przebieg zakreśla ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z roku 2003. Jeśli posiadamy ziemię mającą łącznie ponad 1 hektar i płacimy podatek rolny, to ubezpieczenie takie staje się naszym obowiązkiem. W Polsce obowiązek ten nie zawsze jest przestrzegany, a obowiązki składkowe bywają nieegzekwowane przez samorządy. Dlatego też niektórzy ignorują to ubezpieczenie. Jednak wiąże się to z ryzykiem – nie tylko kary w razie, gdyby jednak kontrola miała nadejść, ale też jeśli dojdzie do strat, a w przypadku rolnictwa, branży zależnej od tak nieprzewidywanych czynników jak zdarzenia pogodowe, na pewno jest to więcej niż możliwe. Zatem – więcej niż rozsądne jest ubezpieczać się, o ile ma się taką możliwość.

Ubezpieczenie dla rolników jest obowiązkowe. Źródło: Pixabay.com.

Ubezpieczenie dla rolników jest obowiązkowe. Źródło: Pixabay.com.

Obowiązek wykupienia polisy nastaje wraz z dniem objęcia gospodarstwa rolnego, czyli na przykład zakupu działki. W razie jeślibyśmy zakupili ubezpieczone gospodarstwo, możemy w ciągu miesiąca wypowiedzieć umowę obecnemu ubezpieczycielowi, by wziąć nowego – może to jednak w większości przypadków być przesadny wysiłek. Warto jednak na to zwracać uwagę, ponieważ płatność może być rozłożona na raty – na przykład cztery, płacone co 3 miesiące. Gdy już ubezpieczenie posiadamy, to wiemy, jak długo trwa – taka polisa obowiązuje przez rok. Korzystając z mechanizmu znanego pewnie kierowcom, OC takie jest automatycznie przedłużane na kolejny rok, jeśli nie wypowiemy umowy.

Czego dotyczy OC rolnika? Przede wszystkim strat, które mogą ponieść osoby trzecie wskutek działalności płatnika – analogicznie do lepiej znanego OC kierowców. W razie nastania szkody aż do 5 mln euro (straty na osobie) lub 1 mln euro (straty na mieniu) zostaną zwrócone przez ubezpieczyciela. Jeśli poniesiemy sami straty z własnej winy, takie OC oczywiście nie ma zastosowania. Zakres ubezpieczenia obejmuje jedynie działalność rolniczą. Jeśli korzystając z pola i maszyn prowadzimy inną działalność, na przykład jedziemy wykonać usługi maszynami na czyjejś działce albo też wynajmujemy pole na przykład pod agroturystykę, to nasze OC rolnika nie pomoże – w razie chęci ubezpieczenia musimy skorzystać z innych opcji.

Leave a reply