Bagażnik dachowy na rowery, czyli wakacje na sześciu kółkach

Przewożenie roweru na dachu samochodu to bardzo prosty i tani sposób na transport naszych jednośladów. Jeżeli jednak zamierzamy zabrać nasz rower ze sobą, to musimy wcześniej zainstalować na dachu naszego samochodu specjalny bagażnik, przystosowany do transportu rowerów.

Bagażnik dachowy na rowery ze stalowymi belkami

Bagażnik dachowy na rowery ze stalowymi belkami (źródło: Pinterest)

Jednym z rodzajów możliwych konstrukcji są proste uchwyty mocowane na bagażniku dachowym, pamiętajmy jednak, że jeden uchwyt przeznaczony jest wyłącznie na transport jednego roweru. Uchwyty takie można nabyć nawet za kilkadziesiąt złotych. Oczywiście niższa cena oznacza gorszą jakość uchwytu. Odradzam zakup najtańszych uchwytów, ponieważ nie gwarantują ani solidnego mocowania ani możliwości zainstalowania każdego roweru (istotna jest grubość ramy).

Bagażnik na rower z aluminiową konstrukcją i uchwytem na ramę

Bagażnik na rower z aluminiową konstrukcją i uchwytem na ramę (źródło: Pinterest)

Lepiej zainwestować w mocowanie z wielofunkcyjnymi obejmami i zabezpieczeniami antykradzieżowymi. Oczywiście ich koszt jest odpowiednio większy, a za solidne uchwyty trzeba zapłacić nawet 300-400 złotych. W przypadku, gdy zamierzamy zainstalować kilka uchwytów koszt będzie odpowiednio zwielokrotniony. Oprócz ceny samych uchwytów musimy także posiadać podstawowy bagażnik dachowy, który kosztuje około 150-200 złotych. Pamiętajmy, że ograniczona jest również nośność dachu (auta osobowe mają zazwyczaj nośność około 50 kg, a auta terenowe 70 kg), dlatego musimy także dopasować ilość przewożonych rowerów do możliwości naszego samochodu.

Niewątpliwym minusem przewożenia rowerów na dachu jest opór aerodynamiczny, który zwiększa spalanie pojazdu. Rowery na dachu zwiększają także wysokość samochodu, co może spowodować niemiłe zaskoczenie podczas wjazdu do podziemnego parkingu albo budynku parkingowego, groźne mogą się również okazać swobodnie zwisające gałęzie drzew rosnących wzdłuż drogi.

 

Leave a reply