Technologie w motoryzacji: asystent parkowania w samochodach Volvo

Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do tego, że samochód wyręcza kierowcę w parkowaniu, że sam dostosowuje prędkość do samochodu znajdującego się z przodu, że sam hamuje, ale czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że po naciśnięciu przycisku na pilocie nasz samochód sam do nas podjedzie niczym grzeczny szofer?

Wydaje się, że technologie które znaliśmy dotychczas  jedynie z serii filmów o Jamesie Bondzie już niebawem mogą zostać wprowadzone do produkcji.

Tak przynajmniej twierdzą Szwedzi prezentując swój projekt Autonomous Parking Concept. Inżynierowie Volvo pracują nad rozwiązaniem, w którym wystarczy wysiąść z samochodu kliknąć odpowiedni przycisk na pilocie a nasz samochód sam znajdzie wolne miejsce na parkingu i w nim zaparkuje. Co więcej w podobny sposób będziemy mogli przywołać nasz samochód z powrotem – jedno kliknięcie a samochód sam grzecznie podjedzie pod klatkę czy wyjście z supermarketu. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste dla każdego, komu zdarzyło się w strugach deszczu krążyć po parkingu sklepowym w poszukiwaniu swojego samochodu. Dla tych którzy nie raz w mroźne poranki marzyli o tym, żeby samochód podjechał pod drzwi jest dobra wiadomość – Volvo twierdzi, że system ma szansę zadebiutować już w 2014 wraz z pojawieniem się nowego modelu Volvo xc90.

2 comments on “Technologie w motoryzacji: asystent parkowania w samochodach Volvo

  1. SmK

    Niby takie Volvo dla dziadków, a technologie S-F. No, no – jestem pod wrażeniem!

    1. Vif

      Hehe ciekawe kto zapłaci jak nasze volvo zaliczy dzwona na parkingu…

Leave a reply