5 powodów, aby korzystać z Autoryzowanych Stacji Obsługi

mężczyzna czekający w serwisie na naprawę swojego auta marki Volvo

Osobiście zawsze wolałem serwisy autoryzowane, ale to zawsze kwestia indywidualnego wyboru (źródło grafiki: domvolvo.volvocars-partner.pl)

Trwający pomiędzy kierowcami od dawien dawna spór o to, czy lepiej jest korzystać z Autoryzowanych Stacji Obsługi, czy raczej powierzać swe auto jakiemuś znajomemu, sprawdzonemu mechanikowi, mógłby się wydawać nawet zabawny gdyby nie fakt, że tak naprawdę efektem podjętej przez daną osobę decyzji co do miejsca i sposobu serwisowania jest stopień bezpieczeństwa samochodu po wykonanej naprawie na drodze. I tu od razu zaznaczam, że bardzo cenię sobie dobrych mechaników, ale ostatnimi czasy coraz mniej takich fachowców można spotkać, a nawet jeśli się to uda, to z racji coraz bardziej zaawansowanych technologii stosowanych podczas produkcji nowoczesnych samochodów mogą oni nie być w stanie naprawić naszego auta. Poniżej przedstawiam zaś garść powodów, dla których osobiście wolę ASO niż prywatnych mechaników – na przykładzie jednego z autoryzowanych serwisów Volvo w Warszawie (tutaj), z którego niedawno byłem zmuszony skorzystać.

1. Gwarancja – w autoryzowanym serwisie każda wykonana naprawa oznacza posiadanie przeze mnie gwarancji nie tylko na wykonaną usługę, ale też na użyte części i podzespoły. Przekłada się to bezpośrednio na komfort kierowcy na wielu płaszczyznach. Po pierwsze nie trzeba się martwić o jakość usług, bo będą wykonane najlepiej, jak to możliwe – w końcu serwis nie chce dokładać do mojego samochodu. Po drugie jeśli którakolwiek wymieniona/naprawiona część ponownie zawiedzie w okresie gwarancyjnym, to nie ma kłopotu z ponowną wymianą (rzecz jasna darmową). Po trzecie wreszcie mamy całkowitą pewność, że zastosowano wyłącznie oryginalne części producenta – serwis Volvo, w którym byłem, szczyci się na przykład tym, że nigdy nie używa jakichkolwiek zamienników.
2. Specjalistyczny sprzęt i wyszkolony personel – jak już wspominałem nie mam nic przeciwko dobrym mechanikom, ale w Autoryzowanych Stacjach Obsługi są zatrudnieni ludzie, którzy muszą być zawsze na bieżąco z najnowszymi technologiami stosowanymi w autach danego producenta. To oznacza, że potrafią zarówno zamontować, jak i zdemontować poszczególne podzespoły, a także dysponują odpowiednim zapleczem technologicznym, by zrobić to sprawnie i bez ryzyka uszkodzenia czegokolwiek.
3. Aktualizacje – całkiem spora liczba systemów w nowoczesnych samochodach ma swoje własne oprogramowanie, które bywa co jakiś czas aktualizowane. Oddając auto do ASO mamy możliwość zrobienia legalnej i nie naruszającej gwarancji aktualizacji oprogramowania do najnowszych wersji.
4. Odpowiednie podzespoły – każdy producent ma swoje własne zalecenia i rekomendacje co do podzespołów możliwych do użycia podczas napraw. W przypadku autoryzowanych serwisów Volvo części zawsze są oryginalne, ponieważ zamienniki mogłyby spowodować spadek wydajności oraz bezpieczeństwa samochodu, a na to firma nie chce sobie pozwolić, bo długofalowym celem Volvo jest maksymalne możliwe bezpieczeństwo dla osób podróżujących autami tej marki.
5. Wyższa wartość samochodu – w moim przypadku ogromne znaczenie ma też fakt, że książka serwisowa auta jest prowadzona przez ASO od momentu kupna wozu. Dzięki temu potencjalny nabywca mojego samochodu (bo za jakiś czas zechcę go sprzedać) będzie mieć absolutną pewność zarówno co do przeszłości auta, jak tez i tego, że na przykład podczas napraw były stosowane wyłącznie oryginalne części Volvo, a także zalecane przez producenta oleje i smary. Dla mnie to realny zysk w postaci wyższej kwoty sprzedaży, dla nabywcy pewność co do stanu technicznego samochodu.

Na koniec (już bez dodatkowego podpunktu) kwestia bulwersująca wielu przeciwników ASO, czyli wysokie ceny usług. Z mojej perspektywy sytuacja jest prosta: nie stać mnie na tanie naprawy, bo w dłuższej perspektywie czasowej zawsze wypadają drożej: a to zepsuje się zamiennik, a to ktoś zwyczajnie spartaczył robotę albo nie miał pojęcia, jak naprawić daną część i tylko straciłem czas. Wierzcie mi, doświadczyłem tych rzeczy na własnej skórze. I dlatego zawsze, ale to zawsze wybiorę ASO, bo tam zawsze dostaję do reki broń w postaci wspomnianej już gwarancji na wykonane usługi i na części. Trochę wyższe koszty naprawy w zamian za taką wygodę i spokój ducha to według mnie bardzo dobra wymiana…

One comment on “5 powodów, aby korzystać z Autoryzowanych Stacji Obsługi

  1. Robert

    Raz miałem okazję skorzystać z obsługi w autoryzowanym serwisie i muszę przyznać że mimo przekonań kolegów że ASO jest złe, drogie i trzeba długo czekać, byłem bardzo pozytywnie zaskoczony!

Leave a reply