Zawsze niedoubezpieczony, czyli wakacje po polsku

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze i już niedługo osiągnie apogeum, co oznacza, że nawet około 40% Polaków wyjedzie poza granice ojczyzny, aby wypocząć. Niestety, bardzo często wybierając się w zagraniczną podróż zapominamy o jednej z najbardziej podstawowych rzeczy, czyli o odpowiednim zakresie ubezpieczenia.

Z reguły wykupienie wycieczki w biurze podróży likwiduje problem ubezpieczenia turystycznego, ale pamiętajmy, że jedynie w podstawowym zakresie. To oznacza, że ubezpieczenie zapewniane przez biuro jest ograniczone do absolutnego minimum, więc w razie większości nietypowych zdarzeń losowych czy wypadków koszty ewentualnej hospitalizacji, operacji, zabiegów, transportu medycznego, itd. będziemy musieli ponieść sami. Nierzadko kwoty faktur wystawianych przez zagraniczne szpitale sięgają dziesiątek tysięcy złotych i jedynym sposobem na to, by nie ponosić tych kosztów w razie nieszczęśliwej sytuacji losowej, jest się ubezpieczyć.

machu picchu w peru

Im bardziej egzotyczny cel naszej wakacyjnej podróży, tym bardziej powinniśmy zadbać o właściwy pakiet ubezpieczeniowy (źródło grafiki: Pinterest)

Najważniejsze jest zorientowanie się w kosztach leczenia w kraju, do którego się wybieramy – tu dużą pomocą mogą być rozmaite portale informacyjne, a także agenci ubezpieczeniowi zajmujący się ubezpieczeniami dla turystów. Generalnie można przyjąć zasadę, że im dalej się wybieramy, tym wyższe koszty najprawdopodobniej poniesiemy w razie hospitalizacji (dotyczy to także transportu medycznego z powrotem do Polski).

Jeśli cierpimy na jakiekolwiek przewlekłe choroby, warto wykupić pakiet gwarantujący nam zabezpieczenie finansowe w razie nasilenia objawów tych chorób. Osoby planujące uprawianie podczas zagranicznego urlopu jakichś sportów (zwłaszcza tych ekstremalnych) powinny się również zaopatrzyć we właściwy pakiet ubezpieczeniowy, który dobrze jest poszerzyć o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Pomijając fakt, że OC jest wymagane w wielu krajach (szczególnie w Europie), zapewnia nam ono także bezpieczeństwo finansowe w sytuacji, gdy uszkodzimy należący do kogoś przedmiot albo wyrządzimy niechcący krzywdę jakiejś innej osobie.

Na koniec zaś rada, do której należy stosować się przy podpisywaniu każdej umowy, nie tylko ubezpieczeniowej – zawsze dokładnie i na spokojnie zapoznawajmy się z podpisywanymi dokumentami, bo pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych rozczarowań.

Leave a reply