Zawartość gazu w gazie, czyli parę słów o samochodowym LPG

Znak stacji LPGTrudno jest dokładnie oszacować liczbę polskich kierowców korzystających w swoich samochodach z instalacji na gaz LPG, ale nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jest to liczba niemała – bądź co bądź, LPG jest relatywnie tanim paliwem, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. Rzecz jasna jest to także paliwo ekologiczne, ale akurat ten aspekt zwykle odgrywa naprawdę niewielką rolę podczas podejmowania przez nas decyzji o zakupie i montażu instalacji LPG w aucie.

 

Generalnie rzecz biorąc przejście na gaz się opłaca, ale jest tu pewien haczyk: z jakiegoś bowiem powodu jedni kierowcy muszą serwisować (a czasem nawet dość gruntownie remontować) swoje instalacje LPG częściej niż pozostali. Oczywiście powodem tym w znakomitej większości przypadków jest kiepska jakość tankowanego gazu (bo niefachowo założona instalacja zdarza się już teraz naprawdę rzadko), jednak nawet świadomość tego faktu wielu z nas nie powstrzymuje przed próbami zaoszczędzenia pieniędzy. Zastanówmy się jednak przez chwilę, czy kupowanie najtańszego LPG rzeczywiście jest opłacalne?

Stacja autogaz LPG AmeriGas

dostawca gazu dla stacji  tankowania pojazdów -AmeriGas

 Z pozoru sprawa jest prosta, a rachunek wygląda korzystnie zwłaszcza dla tych, którzy dużo jeżdżą – przy dystansach rzędu dziesięciu i więcej tysięcy kilometrów miesięcznie oszczędności są naprawdę niemałe. Problem jednak w tym, że są one również całkowicie iluzoryczne, bo to, co uda się zaoszczędzić, na pewno wydamy na czyszczenie instalacji LPG. Tani gaz ma też i to do siebie, że jest zdecydowanie mniej wydajny pod względem spalania, co z kolei bezpośrednio przekłada się na osiągi naszego samochodu i ogólną żywotność silnika oraz samej instalacji. A generalny remont jednostki napędowej nie jest tanią sprawą, o czym doskonale wie każdy kierowca. Dlatego właśnie, jeśli już korzystamy z instalacji LPG w aucie, powinniśmy poważnie zastanowić się na tym, gdzie zamierzamy tankować. W mojej opinii podstawą jest znalezienie sieci stacji, do których LPG dostarcza renomowany i rzetelny dostawca gazu i tankowanie tylko na tych stacjach, bo to daje najlepszą gwarancję wysokiej jakości kupowanego paliwa i zaowocuje niższymi kosztami eksploatacji w dłuższej perspektywie.

Leave a reply