Wynajmujesz mieszkanie? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Wbrew temu, co sugerują niektóre media, wynajem mieszkań wcale nie przestał być dochodowy ani też nie zmniejszyła się drastycznie ilość osób poszukujących mieszkania czy nawet całego domu pod wynajem. W wielu przypadkach jest to nawet o wiele bardziej ekonomiczne dla domowego budżetu rozwiązanie niż zakup mieszkania na kredyt, oczywiście pod warunkiem, że zadbamy o swoje interesy we właściwy sposób.

Rada zawarta w tytule odnosi się więc zarówno do właścicieli mieszkań, jak i do najemców – każda ze stron umowy najmu powinna pamiętać o tym, aby odpowiednie umowy ubezpieczeniowe podpisać jak najszybciej. Podstawowym powodem jest oczywiście ochrona przed niepotrzebnymi kosztami.

nieduże mieszkanie z meblami

Zawsze należy pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu w przypadku wynajmowania mieszkania (źródło grafiki: Pinterest)

Właściciel wynajmowanej nieruchomości powinien ubezpieczyć przede wszystkim mury, należące do niego ruchomości (znajdujące się na terenie wynajmowanego mieszkania) oraz elementy stałe mieszkania. Najemca natomiast powinien w swoim szeroko pojętym interesie zadbać o zawarcie umowy ubezpieczenia na te przedmioty, z którymi się wprowadza, szczególnie jeśli są to sprzęty o znacznej wartości (np. sprzęt komputerowy itp.). Tych przedmiotów bowiem nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania wykupione przez właściciela nieruchomości. Jeśli więc z jakiegokolwiek powodu dojdzie do ich zniszczenia bądź straty (w wyniku pożaru lub kradzieży), nie będzie przysługiwało nam żadne odszkodowanie. Warto o tym pamiętać.

Można dodatkowo zaopatrzyć się w polisę OC w życiu prywatnym, dzięki czemu w przypadku na przykład zalania sąsiada pod nami nie będziemy musieli pokrywać kosztów remontu z własnej kieszeni. A jeśli obawiamy się, że zniszczeniu mogą ulec przedmioty należące do właściciela, tego rodzaju polisę można bezproblemowo rozszerzyć o tak zwane OC najemcy dla wynajmowanej przez nas nieruchomości.

Z perspektywy obu stron podpisujących umowę najmu doskonałym rozwiązaniem jest zawarcie wszystkich zapisów dotyczących poszczególnych ubezpieczeń bezpośrednio w umowie najmu, co pozwala nie tylko na uniknięcie jakichkolwiek nieporozumień i niejasności, ale także daje podstawę do dochodzenia swych praw w razie ewentualnych problemów.

Leave a reply