Wiedza kluczem do oszczędności

Pod koniec każdego roku kalendarzowego motoryzacyjny światek ogarnia prawdziwe szaleństwo: producenci starają się sprzedać samochody z poprzedniego roku modelowego za możliwie najlepszą cenę, klienci próbują uzyskać duże upusty na „stare” modele, dziennikarze donoszą o coraz to nowych zakamuflowanych prototypach wypatrzonych gdzieś na trasie… W całym tym chaosie można jednak znaleźć pewne prawidłowości, o których warto pamiętać szukając dla siebie samochodowej okazji zakupowej pod koniec roku.

samochody na parkingu

Co roku na wyprzedaże roczników trafiają tysiące aut (źródło obrazka: pixabay.com)

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że jeśli dany producent oferuje spore upusty od razu i w salonach nie ma większych problemów z negocjacją ceny w dół (oczywiście tylko do pułapu założonego uprzednio przez daną firmę), to najprawdopodobniej nowa generacja danego modelu pojawi się już w przyszłym roku. Jeśli to jakiś leciwy staruszek (a jest na rynku kilku takich), to bardziej może się opłacać wyczekanie do dnia premiery – nowa konstrukcja będzie nie tylko nowocześnie zaprojektowana, ale też będzie wyposażona w najnowsze dostępne na rynku technologie, a cena w porównaniu do generacji poprzedniej jakoś drastycznie się nie zmieni.

Jeśli natomiast producent niespecjalnie jest skłonny do obniżania ceny, to wedle wszelkiego prawdopodobieństwa jedyna nowość, jakiej doczeka się dany model, będzie polegać na liftingu. Rzecz jasna zakres zmian może być różny (od drobnych, czysto kosmetycznych detali po całkowite przeprojektowanie wnętrza) i to głównie od niego uzależniona jest chęć albo niechęć producenta do schodzenia z ceny.

Planując zakup samochodu w ramach zimowej wyprzedaży rocznika warto brać pod uwagę zasygnalizowane powyżej kwestie, bo może nam to nie tylko ułatwić ewentualną decyzję zakupową, ale też oszczędzić sporo pieniędzy. Trzeba tylko spróbować nie dać się zwariować natłokiem „promocji” i „jedynych okazji”, a na pewno uda się znaleźć dobry samochód w dobrej cenie – nawet jeśli na jego zakup trzeba będzie poczekać jeszcze kilka dodatkowych miesięcy…

Leave a reply