Dlaczego wideorejestrator jest praktycznie niezbędny podczas jazdy samochodem?

wideorejestrator samochodowy

Wideorejestrator może być istotnym dowodem niewinności. Fot: pxhere.com

Chyba każdy z nas oglądał kiedyś filmiki z kamerek internetowych nagrane w Rosji (i innych krajach byłego ZSRR). Styl jazdy tamtejszych kierowców przypomina nieco tandetne komedie lub filmowe dramaty, ale faktem jest, że wielu osobom takie nagrania uświadomiły przydatność posiadania wideorejestratora w samochodzie.

O tym, dlaczego kamera samochodowa przydaje się w aucie można opowiadać godzinami. Jedno jest pewne – na polskich drogach na pewno nie dzieje się aż tyle co u naszych wschodnich sąsiadów, ale posiadając taki wideorejestrator jesteśmy w dużym stopniu chronieni przed poniesieniem konsekwencji w przypadku niezawinionego przez nas zdarzenia drogowego.

Dowód niewinności

Kamera samochodowa to idealny dodatek dla każdego kierowcy, który dużo jeździ. Polskie drogi, choć jest na nich i tak nieco spokojniej niż na rosyjskich, potrafią być nieprzewidywalne. Mając na pokładzie wideorejestrator zawsze zdobywamy swego rodzaju dowód niewinności, jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek zdarzenia drogowego wynikającego nie z naszej winy.

O ile jeszcze kilka lat temu polskie sądy dosyć sceptycznie podchodziły do treści nagrań z kamerek, o tyle w tej chwili w świetle prawa są to już w pełni akceptowane dowody. Nawet krótki filmik o kiepskiej jakości może przeważyć jako dowód w sądzie – istotnym jest, aby na nagraniu widoczne były znaki identyfikacyjne drugiego auta.

Rodzaje rejestratorów obrazu

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów kamer samochodowych. Do najpopularniejszych należą urządzenia z wbudowanym ekranem – niewielkie rozmiary sprawiają, że są one praktycznie niewidoczne z zewnątrz pojazdu, a jednocześnie zapewniają stały podgląd w sytuację na drodze. Innym rodzajem są urządzenia bez ekranów – niby nie jest to problem, bo jednak obraz z kamerki w większości odtwarzamy na komputerze czy innym nośniku.

Zupełnie inna liga to wideorejestratory umieszczane choćby w lusterku wstecznym auta. Czy warto zdecydować się na takie urządzenie? Cóż, przede wszystkim jego ogromną zaletą jest to, że praktycznie nie zasłaniają widoku na drogę. Przednia część kamery jest przecież przymocowana do frontowej części lusterka, więc kierowca jej nie widzi.

Przykładowe wideorejestratory możesz znaleźć na tej stronie: https://www.fostertechnologies.pl/pl/c/Wideorejestratory/104

One comment on “Dlaczego wideorejestrator jest praktycznie niezbędny podczas jazdy samochodem?

  1. Childsplay

    Super tekst i potwierdzam w 100%. Mi tego typu sprzęt już kilka razy uratował życie 😀

Leave a reply