Warto inwestować w auto po firmie?

auta poleasingowe warszawaFirmowe samochody z jednej strony kojarzone są z dużymi przebiegami oraz kierowcami, którzy nie troszczą się zbytnio o nie swoje auto. Z drugiej zaś strony, najczęściej mają na karku tylko kilka lat, gdyż powodem do sprzedaży jest koniec leasingu. Czy inwestycja w samochód poleasingowy jest opłacalna?

Nie ma oczywiście reguły, tak, jak „prywatnemu” aucie trafi się właściciel niechluj, tak służbowemu porządny pracownik. Jak jednak zatrzeć pierwsze skojarzenie, że jak samochód firmowy to przedstawiciel handlowy? Gdybyśmy przyjrzeli się parkingom dużych korporacji, a nawet zerknęli na samochód naszego sąsiada mającego własną działalność, okazałoby się, że dwuśladów używają bardzo często pracownicy wyższego szczebla oraz właściciele jednoosobowych przedsiębiorstw, których w Polsce nie brakuje. Wersje van w naszym kraju oznaczają znienawidzoną przez wszystkich kratkę. Zaś popularnym zwyczajem u osób poruszających się „nietypowym” autem służbowym (nie „Octaviany” itp.) jest usuwanie jej zaraz po przebytym przeglądzie. Ponadto rzadko kiedy dyrektor zgodzi się na jazdę samochodem wyklejonym w logo lub nie daj Boże warzywami lub wkrętami do drewna. W ten oto sposób znaczna część pojazdów firmowych wtapia się w tło, a my wciąż kojarzymy je z handlowcami.
Jak by jednak nie było o zakupie auta zadecydują i tak kwestie techniczne, a nie stanowisko zajmowane przez osobę, która je użytkowała. A egzemplarza w dobrym stanie najlepiej szukać w dziale aut używanych firmowych salonów. To do nich bowiem trafiają w pierwszej kolejności. Powszednim działaniem zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, jest dziś zostawianie dotychczasowego auta w rozliczeniu. Nieco inaczej jest w przypadku przedsiębiorstw posiadających dużą flotę, które bardzo często hurtowo wymieniają samochody i dotychczasowe sprzedają na zamkniętych aukcjach. Takowe aukcje nas jednak nie interesują, dlatego powróćmy do deliberowania – kupować, czy nie?

Zaletą samochodu, które wcześniej służyło przedsiębiorstwu jest stała kontrola stanu technicznego oraz rzetelne prowadzenie książki serwisowej. Auto firmowe musi bowiem być sprawne, by mogło pracować na firmę oraz na siebie zarobić. Nie jest to jednak domeną wszystkich właścicieli. Dokładną dokumentację z pewnością będą miały pojazdy poleasingowe, których formalni właściciele bardzo często rygorystycznie pilnują. Dzięki czemu dowiecie się, które to już zawieszenie ma Wasz potencjalny samochód.
Zagłębiem tego typu samochodów będą duże miasta. Zapewne pierwszym skojarzeniem będzie – auta poleasingowe warszawa i nic dziwnego, tu bowiem skupia się lwia część największych przedsiębiorstw.

Jak wyglądają kwestie formalne? Do standardowego pakietu dokumentów, firma musi wystawić fakturę. W przypadku samochodu poleasingowego (sprawdź) właścicielem jest nie firma, która go użytkowała, lecz przedsiębiorstwo leasingowe. Pamiętajmy jeszcze, by nie sugerować się ilością zamontowanych foteli. Bowiem osobówki „ciężarowe” mają w dowodzie dwa miejsca, zaś „osobowo-ciężarowe” – cztery.

Kupować zatem, czy nie? Wejście w posiadanie  samochodu firmowego może być złotym trafem, ale i zezowatym szczęściem. Liczy się rozsądne podejście – auto, jak każde z rynku wtórnego, należy sprawdzić. Nie kieruj się przede wszystkim ceną, zajrzyj pod maskę i obejrzyj zawieszenie lub jeżeli nie posiadasz wystarczającej wiedzy niech zrobi to Twój zaufany mechanik. Jeżeli samochód jest sprawny – miód malina 🙂 – jeżeli potrzebuje wymiany niektórych elementów, co nie przewyższy jego ceny względem innych opcji, nie ma się nad czym zastanawiać.

P.S. Polecam auta poleasingowe Warszawa Dom Volvo. Decyzję leasingową otrzymasz do godziny, a całą papierologią zajmie się doradca 😉

Leave a reply