Vespa 946

Włoska firma Piaggio wypuściła pierwszą Vespę 67 lat temu, a kiedy w 1953 roku, w filmie “Rzymskie wakacje” przejażdżkę na skuterze urządziła sobie Audrey Hepburn, Vespa zyskała wielką popularność na całym świecie.

Skuter Vespa 946

Najnowszy model, noszący numer 946, zaprezentowany pod koniec zeszłego roku na targach EICMA w Mediolanie, inspirowany prototypem pierwszej Vespy z 1946 roku, jest połączeniem tradycji i nowoczesności, stylu retro pierwszych skuterów marki Piaggio i najnowszych rozwiązań technicznych.

W Vespie 946, podobnie jak w dotychczasowych modelach, zastosowano nadwozie samonośne (bez podziału na podwozie ramowe i karoserię) wykonane ze stali i elementów ze stopów aluminium. Chłodzony powietrzem jednocylindrowy, czterosuwowy silnik o pojemności 125 ccm, zużywa niecałe 2 litry paliwa na 100km przy prędkości 50km/h. W światłach skutera, także w reflektorze głównym, zastosowano nowoczesne lampy LED, a w desce rozdzielczej wyświetlacz LCD. Duże, 12-calowe koła, osłaniają aluminiowe błotniki i owiewki. Vespa 946 wyposażona jest w hamulce przednie i tylne tarczowe z ABS i w system kontroli trakcji ARS, który zapobiega poślizgom tylnego koła i zapewnia maksymalną przyczepność.

Najnowszy model Vespy na pewno nie będzie należał do tanich, trzeba będzie zapłacić za niego połowę ceny średniej klasy samochodu, ale nowoczesne rozwiązania technologiczne w połączeniu z niewątpliwą urodą modelu powinny zachęcić nie tylko kolekcjonerów.

Leave a reply